ÇİZGİ FİLM SEYREDEREK DİŞ TEDAVİSİ OLACAKLAR

Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Öztürk’ü ziyaret etti.

Yapılan ziyarette İdari Hizmetler Başkanı Serkan Yalkın ve Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Coşkun Avcı da hazır bulundu.

Ordu ilindeki sağlık yatırımlarının ele alındığı ziyarette Genel Sekreter ÖZTÜRK Kamu Hastanelerine Bağlı sağlık tesislerinde yaptıkları çalışmalar hakkında Milletvekili Ünal’a bilgi verdi.

Öztürk; “Vatandaşlarımız ilimizde hematoloji uzmanı bulunmadığı için büyük illere gitmek zorunda kalıyordu. Yaptığımız çalışmalarla Ordu ilinde ilk ve tek olan hematoloji uzmanının Ordu devlet Hastanesine gelmesini sağladık. Bu sayede artık hastalarımız il dışına gitmediği gibi çevre illerden de hastalar geliyor. Ordu Devlet Hastanesi ve Sağlık Bakanlığı ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesine 12’şer koltuklu onkoloji üniteleri kurduk. Ordu Devlet Hastanesine kurmuş olduğumuz 12 koltuklu onkoloji ünitesini 25 koltuğa çıkaracağız” dedi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yine bölgede ilk ve tek Çocuk Kardiyoji Uzmanı göreve başladığını da bildiren Genel Sekreter Öztürk; “Bunun için EKO Cihazı da getireceğiz. Gerekli alım işlemlerini başlattık ve en kısa süre içerisinde ilimize kazandıracağız. Önümüzdeki günlerde Diyabet Merkezi ve Palyatif Bakım Merkezi kurmayı planlıyoruz. Palyatif Bakım Merkezimizde durumu çok ağır ölmek üzere olan yaşlı hastalar, son dönem kanser hastaları ve hatta bazıları evlerinde son günlerini çok şiddetli ağrılarla geçiriyorlar. Bu tür hastalarımızın her türlü bakım ve tedavileri bu merkezde yapılacak. Bu merkezde onkoloji uzmanının yanında psikolog da olacak. Hem hastaya hem de hasta yakınına tam teşekküllü bir hizmet sağlayacak. Bu merkezde hastalar özel oda konforundan yararlanacak. Bu sayede hasta yakınları da hastalarının yanına rahat girip çıkabilecekler” şeklinde konuştu.

Öztürk, diyabet merkezi kurmayı planladıklarını da belirterek; “Bu merkezde de şeker hastalarını 10 gün süreyle yatırıp hastalarımızı eğitmeyi düşünüyoruz. Hastalarımızın muayene ve tedavilerinin yanı sıra bu hastalıkla nasıl yaşayabileceklerinin eğitimini vereceğiz. Hastalıktan hangi organları etkilenmişse yani gözü etkilenmişse gözünü, karaciğeri etkilenmişse karaciğerini, damarları etkilenmişse damarlarını tedavi edeceğiz ve her türlü araştırmalarını yapacağız. Bu konuda yer problemimiz var. Bu hizmeti de Ulubey İlçe Devlet Hastanesinde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Hastalarımızı kendi araçlarımızla oraya götürüp 10 gün sonra tekrar evlerine bırakacağız. Hastalarımız orada eğitimlerini alacak. Gerekirse sporunu bile orada yapabilecek ve diyetisyenler eşliğinde zayıflayacaklar. Yani bir çeşit kamp gibi olacak.

Önümüzdeki günlerde Obezite Merkezi kuracağız. Bakanlığımız da obezite ile mücadele ediyor. Bu merkez için de yer problemimiz var. Bunun için de Perşembe ilçesinde Sağlık Müdürlüğüne ait bir bina mevcut. Oraya kurmayı planlıyoruz. Obezite ülkemizde son yıllarda oldukça artma eğiliminde. Özellikle fast-food, hareketsiz yaşam ve stres bu duruma sebep oluyor.

Yine Ağız Diş Sağlığı Merkezimizde çocuklar diş tedavisine geldiğinde kullanılan cihazın sesi, oradaki ortam gibi nedenlerle tedirgin oluyorlardı. Bunu ortadan kaldırmak için çocuklara uygun çizgi film kahramanlarından oluşan bir diş üniti aldık. Bunun yanına LED televizyon koyduk ve hekimlerimiz çocuğun dişini tedavi ederken çocuklarımız da bu sırada çizgi film seyredebiliyorlar. Tüm odayı da çeşitli süs ve masal kahramanlarıyla süsledik. Yine bu kapsamda Eğitim araştırma Hastanesini misafirhaneye dönüştürmek amacıyla ek binamızda anne otellerinin yanı sıra çocuklarımız için oyun odası düzenledik. Bu sayede çocuklarımız hastane korkusunu da yeniyorlar.

Eğitim Araştırma Hastanesinde çok büyük tadilatlar gerçekleştiriyoruz. Bu da bizim için çok masraflı oluyor. Bina 1965 yılında yapılmış. Ama yeni hastane binası yapılıncaya kadar bu çalışmaları yapmak mecburiyetindeyiz. Bu yenilikler sayesinde hastalarımız başka yerlere gidiyorlardı. Şimdi geri gelmeye başladılar. Hizmet kalitesi ve binanın durumundan dolayı hekim sayımız da yeterli değildi. Yaptığımız çalışmalar sayesinde hekim sayımız da yeterli duruma geldi. Hastanenin girişindeki kantini de dışarıya taşıyoruz. Boşaltacağımız kantinin yerini de travma merkezine dönüştüreceğiz.

Hastane otelciliği kapsamında birçok kuruma göre çok daha fazla yatırım gerçekleştirdik. Fakat mevcut binalarımız eski olduğu için yaptığımız çalışmalar yeterince ortaya çıkmıyor. İnşallah bütün tesislerimiz yenilendiğinde bu sıkıntılarımız kalmayacak” dedi.

Milletvekili Fatih Han Ünal ise konuşmasında; “Genel Sekreterimizi ziyaret ederek kurumumuzun yaptığı çalışmalarla sağlık hizmetlerimizin ne aşamaya geldiği bilgisini alma imkânına sahip olduk. Tabi memnuniyetle de şunu ifade edebilirim ki; vatandaşımıza en üst düzeyde sağlık hizmeti verilmeye devam ediliyor ve yeni gelecek cihazların da müjdesini şimdiden vermiş olalım. Yeni gelecek çok pahalı cihazlarla birçok hastamızı hekimlerimiz daha iyi ortamlarda daha kısa sürede tedavilerini yapabilecekler. Çünkü cihazlar hekimlerimizin eli kolu gibi adeta. O cihazları kullanacak olan hekimlerimize en kısa zamanda bunları ulaştırması sağlanacak. Bu arada da birçok cihazın ve malzemenin geldiğini de Genel Sekreterimizden öğrendik.

Bunlar bizim için belki detay olabilir ama biz büyük yapıların kısa sürede gerçekleşmesi için özellikle takiplerimizi yapıyoruz, mücadelemizi veriyoruz ama sağ olsun yetkililerimiz de bu konuda takiplerini yapıyorlar. Sağlık Bakanlığımızla görüşmeleriyle ihtiyaç olan cihazları temin ederek birçok daha önce müdahale edilemeyen hastalara müdahale edilebilir hale geliyor. Önceden birçok hastamız Ordu’daki hastanelerin yetersizliğinden dolayı il dışına gitmek zorundaydı. En yakın Samsun’a gitmek zorundaydı. Bazen o da yetmiyordu; Ankara İstanbul’a gitmek durumunda kalıyorlardı. Şimdi öğrendiğimiz kadarıyla komşu illerden Ordu’ya gelip burada daha başarılı, ilk olan güzel uygulamalar var diye özellikle kalp konusunda müthiş bir başarı elde ettiğini görüyoruz. Bu konuda tebrik etmek lazım. Başta Sağlık Bakanımız olmak üzere Yöneticilerimize, hekimlerimize teşekkür etmek istiyorum. Burada ayrıca eksiklikleri de öğrenme imkânına sahip olduk. Neler yapabileceğimizi konuşmuş olduk. Bu nezaket ziyaretimizin sonrasında aldığımız notlarla inşallah Ankara’da yetkililerimizle, bakanımızla görüşerek Ordu’daki sağlık hizmetlerimizi bir gömlek daha yukarıya taşımanın gayretinde olacağız. Onun için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>