KUMRU’YU İŞSİZLİKTEN KURTARACAK PROJE

Ordu’nun Kumru ilçesinin ilk fabrikasını kuran Erçallar, şimdi de taş işleme tesisi kuruyor. 1o bin nüfuslu ilçede en büyük istihdamı sağlayan fındık fabrikasınında sahibi olan İsmet Erçal, ilçede 1000 kişinin istihdamının sağlanacağı taş işleme tesisi kurmaya hazırlanıyor. İlk etapta 100 kişinin işe alınacağı taş işleme tesisi zaman içerisinde istihdamını arttıracak.

90 bin nüfusa sahip olan ancak işsizlik nedeni ile büyük göçe maruz kalarak şuanda 10 bin kişinin yaşadığı Kumru’ya tersine göçü başlatmak isteyen Erçal, taş işleme tesisi kurarak işsizliğin önüne geçmek istiyor. Erçal’ın şuan da ilçede bulunan fındık fabrikasında 200 kişi çalışıyor.

İLÇEDE HERKESİ İŞ SAHİBİ YAPMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İşadamı İsmet Erçal, ilçede işsizlik olduğunu bunun önüne geçmek için yıllardır mücadele verdiklerini söyleyerek, “Bu bölgede ciddi manada bir işsizlik var. İlçemizde bir zamanlar nüfus 100 bin iken şimdi ise ancak bunun yüzde 30′u Kumru’da. İşsizlik nedeni ile halkımız buralardan ayrılarak büyük şehirlere göçmek zorunda kaldı. İlçemizde işsizliğin önüne geçmek için bir fındık fabrikamız var ve burada istihdam sağlıyoruz. Şimdi ise yine istihdama yönelik olarak taş işleme tesisi kurmak istiyoruz. Kumru ilçemizde ve taş tesisinin bulunacağı çevre köylerden işçi alarak ilçemize katkı sağlamak istiyoruz. İnsanımızın işsiz olması bizleri çok üzüyor.”dedi.

20 DÖNÜM ARAZİ ÜZERİNE KURULACAK

Erçal, taşların Parke ve kaplama işlerinde kullanılmak üzere kurulacak tesiste işleneceğini belirterek, “Burada karayollarınında bir tesisi var. Onun yanında yer alacak tesisimiz. Hazine’den 20 dönümlük bir arazi kiraladık. Bu arazi üzerine kurulacak tesis ile istihdam sağlayacağız. Aynı zamanda kayaların bulunduğu alanda tehlike arz ediyor. Hem kayaları ekonomiye kazandıracağız hemde tehlikenin önüne geçeceğiz.”diye konuştu.

PERŞEMBE’YE DE İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ

Perşembe’ye de bir tesisin yapılacağını ifade eden Erçal, “Bir tane taş tesiside Perşembe’ye yapıyoruz. Perşembe’ye yaptığımız tesisi bir vatandaşımızdan kiraladık. Bu vatandaşımız hemen işe başlayın köylümüze iş verin hem biz kazanalım hem de ekonomiye bu taşları kazandıralım diyor. Arazilerimiz taş dolayısı ile değerli değil, bu taşları alırsanız buraya fındık dikeriz diye ısrar ediyorlar. Vatandaşımız arazisinin değerleneceğini biliyor. Oraya da tesisi kurarak Perşembe ekonomisine katkı sağlayacağız.”diye sözlerini tamamladı.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>