23 YILDIR ORDU’YA BAĞLANMAK İSTİYORLAR

GİRESUN’un Bulancak İlçesi Döngeri köylüleri referandum yaparak Ordu’nun Kabadüz ilçesine bağlanmak istedi, ancak İl Genel Meclisi bu karara karşı çıktı. 23 yıldır Referandum yapıp Giresun’dan ayrılmak istiyoruz diyen Köy muhtarı Vedat Yılmaz ve köylüler ise, “1 Trilyon liralık yatırım yapsanız da kararımızdan vaz geçmeyeceğiz” dedi.

 

Giresun’un Bulancak ilçesine 85, Ordu’nun Kabadüz ilçesine ise 24 kilometre uzakta olan Döngeri köylüleri, Ordu’ya bağlanmak için referanduma gitti. Referandum sonucunda ise 118 evet, 38 hayır oyu çıktı. Ancak İl Genel Meclisi köylünün kararına çıkarak, ‘Bugüne kadar sizleri ihmal ettik ama bundan sonra sizleri ihmal etmemeye söz veriyoruz. Varın bu kararınızdan vaz geçin’ diye öneride bulundu.

 

Döngeri köylüleri yıllardır yatırım yapılmamasına ve kış aylarında kapanan yollarının Ordu’dan gelen iş makinaları ile açılmasından dolayı tepki göstererek 23 yıldır ayrılmak istiyor.

 

1990 yılından bu yana Giresun’dan ayrılmak istediklerini söyleyen Muhtar Yıldız, “Bu süreç 1990 yılında başladı. Merkeze olan uzaklığımızdan dolayı hiç yatırım gelmiyordu. Ordu’ya daha yakınız. Döngeri Köyü halkı olarak biz Bulancak ilçemizden kaçmıyoruz. Bizim Bulancak ilçesinden ayrılışımız bir kaçış değildir. Devletin vatandaşlarına sunmuş olduğu imkanları en iyi şekilde kullanmanın bir arayışıdır. Bulancak Pazarsuyu’nda oturan bir vatandaş ne şekilde yaşayabiliyorsa, Döngeri Köyü vatandaşı da onlara yakın bir şekilde yaşayış sürdürmek istiyoruz. Bulancak konum itibari ile köyümüze çok uzak, köyümüzün rakımı 1300 metredir. Doğal şartlar itibari ile ayrılmak istiyoruz. Ayrılmak istememizin en önemli nedeni budur. Giresun ile Bulancak ile doğal şartlardan dolayı hiç bir bağlantımız yok. Bunu 12 Ocak 2012 tarihindeki bir dilekçemizde de yazdık. Devlet bize 1 trilyon ödenekte verse ve bu ödeneği kullansak bile biz Kabadüz’den geçmek zorundayız. Kabadüz’de devletimizin ilçesidir. Bulancak da devletimizin ilçesidir. Kabadüz 24 kilometre, Bulancak 85 kilometredir. Biz devletin sunmuş olduğu imkanları kullanmanın peşindeyiz. Döngeri köylüsünün başka bir amacı yoktur.”dedi.

 

Kış aylarında yolumuzu Ordu açıyor diyen Yıldız, “Bizim amacımız daha hızlı hizmet almaktır. Herkesin kanun önünde eşit haklara sahip olduğuna inanan insanlarız. Biz bu haklarımızı kullanmanın peşindeyiz. Daha önce de bir kamuoyu yoklaması yaptık ve seçim sonucumuz Valilikte bellidir. Bu referandum da Ordu’ya geçmek için sandıktan 118 evet, 38 hayır çıktı. Halkımızın rotası bu sonuçta yatar. Yetkiler sadece benden değil gelsinler köyümüzdeki vatandaşlara da sorsunlar.  Biz orman topraklarımızla birlikte Ordu’ya bağlanmak istiyoruz. Döngeri’nin sınırları Tapu Müdürlüğünde yazılıdır. Yanık Tepe, Ahırlı Hudutu, Yeni Yol ve yayla yolunu takiben Ordu sınırıdır. Siz kendiniz geçin Ormanları bırakın diyorlar. Döngeri Köyü’nden 10 dönüm arazisi olan vatandaşın 300 kilo fındığı olur. Bu açıdan bizim köyün gelirinin yüzde 60’ı ormandan nasıl ormanı bırakalım da gidelim. Döngerili hayatını ormanda çalışmakla istihdam ettiriyor. Bu konu ile ilgili Valilikler, İl Genel Meclisi, Kaymakamlıklar hangi kurum ilgileniyorsa bu konu üzerinde bir sonuca varmalarını istiyoruz. Biran önce bizim meselemiz çözülsün insanlarımızda rahat etsin.”

 

SİYASİLER RAHATSIZ

 

İl Genel Meclisi Başkanı Osman Öden ise, “Giresun’un kaybedecek bir karış toprağı yoktur.  Bu konuda meclisimizin kararı bellidir. Hiç birimiz değil bir köyümüzü, bir karış toprağımızı dahi kaybetmek istemiyoruz. Biz çözüm mercisiyiz ve ne sorun varsa onu çözmeliyiz.”

 

CHP Grup Başkan Vekili Ömer Mustafa Yılmaz ise daha önce aynı köyün bu tür girişimleri olduğunu hatırlatarak, Döngeri Köyü’nün kucaklanması ve bu fikrinden geri döndürülmesi gerektiğini söyledi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>