2013 YILININ AKILLARDA KALAN OLAYLARI

2013′ü uğurladık. Acısıyla, tatlısıyla birçok olayı da geçmişte bıraktık. 2013 hem ülkemiz hem de ilimiz adına oldukça hareketli bir yıl oldu. İşte 2013′de Ordu’da olan önemli olaylar:

Ordu büyükşehir oldu
TBMM Genel Kurulu’nda, Ordu’nun büyükşehir belediyesi olmasını öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, Ordu’da, Ordu Belediyesi’nin mahalleleri merkez olmak üzere, Ordu Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Altınordu ilçesi ve aynı adla belediye kuruldu.

Ordu Valisi değişti
Valiler Kararnamesi açıklandı. Kararnameye göre bazı valilerin görev yerleri değişti. Kararnameyle 12 valinin görev yerinde değişikliğe gidilirken, 6 vali de merkeze alındı.

Sürpriz kararnameyle birlikte 2009 yılından beri Ordu Valiliği görevinde bulunan Orhan Düzgün Kayseri Valiliği’ne atandı. Ordu Valiliği görevine ise Kütahya Valisi Kenan Çiftçi getirildi.

Orduspor küme düştü
2010-11 sezonu sonunda 26 yıllık hasretine son vererek Süper Lig’e çıkma başarısı gösteren mor-beyazlılar, 2’nci sezonunda bitime 2 hafta kala ligden düştü.

Ordu Cumhurbaşkanı Gül’ü ağırladı
11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 31 yıl aradan sonra Ordu’yu ziyarete gelen ilk Cumhurbaşkanı oldu. Görev süresi bitmeden bütün illere gideceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, Orduluların kendisine göstermiş olduğu sevgi ve coşkudan dolayı teşekkür etti. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde yalnızca 4 Cumhurbaşkanı’nı misafir eden Ordu, 31 yıl aradan sonra ilk defa devletin bir numaralı ismiyle tanışmış oldu.

Başbakan Erdoğan Ordu’da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Ordu’da vatandaşlardan büyük ilgi gördü. AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ünye ve Fatsa ilçelerinde ve Ordu’da toplu açılış törenlerine katıldı. Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara seslendikten sonra Ak Parti Ordu İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Erdoğan’ı yüzlerce Ordulu il binası önünde tezahürat ile karşıladı.

Ordu-Giresun Havaalanı’nda sona doğru
Türkiye’nin prestij projelerinden olan, deniz doldurularak yapılan Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında çalışmalar devam ediyor. Bu zamana kadar 21 milyon taşın kullanıldığı havaalanında çalışmalar hız kesmeden devam ederken, Ordulular uçmak için gün sayıyor.

Ünye Çevreyolu hizmete girdi
2007 yılında başlanan Ünye Çevre Yolu, 21 Aralık’ ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açılışla hizmet vermeye başladı. Sürücülerin Karadeniz Sahil Yolu’nda en çok kuyrukta bekledikleri Ünye’den artık bekleme yapmadan transit geçiş yapılabilecek.

İdris Naim Şahin görevi bıraktı
Ordulu İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Başbakanın kabinede yaptığı revizyon ile görevini Muammer Güler’e bıraktı.

Büyükşehir belediye başkan adayları açıklandı
Ordu’nun büyükşehir olmasının ardından, partiler de 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde kıyasıya bir yarış içinde olacak büyükşehir belediye başkan adaylarını açıkladı. AK Parti Enver Yılmaz’ı, Cumhuriyet Halk Partisi Seyit Torun’u, Milliyetçi Hareket Partisi ise Cemal Enginyurt’u büyük şehir belediye başkan adayı olarak gösterdi.

Fındık rekoltesi 484 bin 267 ton olarak açıklandı
Türkiye genelinde Ziraat Odaları Birliği tarafından Ordu Ziraat Odalarının oluşturduğu ekip, fındık rekolte tespit çalışmalarını tamamladı. Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Türkiye’de fındık rekoltesini 484 bin 267 ton olarak tespit ettiklerini açıkladı.

TZOB Ordu Ziraat Odası’nı kapattı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Merkezi, Ordu Ziraat Odası’nın tüzel kişiliğine son vererek kapattı. Ordu Ziraat Odası, tüm kadrolu personel, gayrimenkul ve işlemleriyle Perşembe Ziraat Odası’na bağlandı. Kapatılan Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı, TZOB’un Anayasa’ya aykırı hareket ettiğini belirterek, hukuki mücadele vereceklerini açıkladı. Daha sonra Ordu Ziraat Odası yeniden kurularak başkanlığına Uğur Cörüt getirildi.

ORDU HAYAT

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>