YEŞİM 5 AY SONRA UYANDI

Nefes borusu yırtılınca devletin tüm imkânları seferber edilerek İsveç’in başkenti Stockholm’e tedaviye gönderilen 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Ordulu Yeşim Çetir’in artık yüzü gülüyor.

Sabah Gazetesi Muhabiri Hanefi Ceyhan, Ordu’lu Yeşim Çetir ve Babası Hayrullah Çetir’i Stockholm’de ziyaret etti.

Bir dizi ameliyat geçiren ve 5 aydır uyutulan genç kız 2 hafta önce uyandırıldı. Yeşim artık yürüyor hatta doktorların kontrolünde spora da başladı. Van 100′üncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi öğrencisi Yeşim Çetir, 2 yıl önce aşırı terleme teşhisiyle koltuk altındaki ter bezlerinin alınması için ameliyata alındı. Ancak operasyon sırasında nefes borusu delindi.

STOCKHOLM’E NAKLEDİLDİ
3 ayrı ameliyat geçiren genç kızın nefes borusu nakli olması gerekiyordu. Aile, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde ilk ameliyatı gerçekleştiren 3 doktor hakkında şikâyette bulundu. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu da emekli babası üzerinden sigortalı olan Yeşim’in tedavi masraflarını karşılamayı kabul edince genç kız, İsveç’in başkenti Stockholm’deki Karolinska Üniversite Hastanesi’ne sevk edildi. Ancak burada da genç kızın akciğerinde iltihap tespit edildi ve akciğerlerinin yarısı alındı. Daha sonra kemik iliği hücreleri kullanılarak geliştirilen yöntemle Yeşim’e yeni soluk borusu nakli yapıldı. Fakat genç kızın bünyesi yeni soluk borusuna uyum sağlayamadı. Bu nedenle 5 ay önce ikinci kez suni soluk borusu yapıldı. Ancak soluk borusunda kaçak ve kanama tespit edilince Almanya’dan getirilen stent takıldı.

8 MİLYON TL MASRAF…
Stockholm’de tedavisi süren genç kız aylar sonra yürümeye başladı. Kızının başından bir an olsun ayrılmayan baba Hayrullah Çetir de şunları anlattı: “Son 5 aydır kızım uyutuluyordu. Ancak artık her gün 15 -30 adım yürüyebiliyor. Spor hareketlerine başladı. 3 ay sonra soluk borusunun tedavisi bitecek ve bağırsaklarından yemek borusu yapılacak. Yemek borusu naklinin ardından kızım eski günlerine dönecek. Doktorlar bazen yapacakları bir şeyin kalmadığını söyleyerek, tedaviyi bitirmeyi teklif ettiler. Ama onca felakete rağmen kızımın yaşama azmini görünce direndim. Devletimize çok şey borçluyuz. Bakanlık şimdiye kadar 25 milyon kron (8 milyon lira) ödeme yaptı.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>