BAŞBAKAN’A FINDIK RAPORU

Fatsa Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Ali Feyzi, yaptığı açıklamada: “Fındığın sorunlarıyla ilgili biz daha önce de basın mensubu arkadaşlarla bir araya gelerek paylaştık. Bu bilgileri ve fındığın sorunlarını çözüm önerileriyle beraber bir dosya hazırlayıp başbakanımıza sunacağımızı söylemiştik” şeklinde konuştu.

Başkan Ali Feyzi, açıklamasına şöyle devam etti: “2013 yılı son günlerine yaklaşıyor. Allah’a şükürler olsun 2013 yılı geride bıraktığımız bir yıl oluyor. Hamdolsun güzel bir yıl geçti. Bizim mesleğimiz için de iyi bir yıldı. Fındık için de iyi bir yıldı. Bu kapsamda fındık 6 ila 7 lira fiyat aralığında gidip geliyor.”

“Bakanlarına fındık için talimat verdi”
Başbakan’a Fındığın sorunlarıyla ilgili bir dosya ilettiklerini söyleyen Başkan Ali Feyzi, “Fındıkla ilgili sorunları biz daha önce de basın mensubu arkadaşlarla paylaşmış ve bu sorunların ve çözüm yollarını içeren kapsamlı bir dosya hazırlayıp Sayın Başbakanımıza ileteceğimizi söylemiştik. Biz bu hazırlığımızı yaptık ve geçtiğimiz haftasonu ilimize ve ilçelerimizi ziyaret eden Başbakanımızın özel kalem müdürüne dosyamızı verdik. Başbakanımızın Bakanlarına talimat verdiğini öğrendik. İnşallah önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili çalışma yapılacağını özel kalem müdürü bizzat bilgi verdi. Bu konuda çalışmaların başladığına dair bilgi aldık. İnşallah hayırlısı neyse o olur. Biz fındığın fiyatını, kalitesini arttırmak için diğer sivil toplum örgütleriyle beraber elimizden geldiği kadar var gücümüzle çalışacağız. Fındığımızın bu rakamları çok çok ucuz olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Neden fındık 10 lira olmasın?”
Fındığın fiyatının daha yüksek sevilerde olması gerektiğini vurgulayan Başkan Ali Feyzi, “Fındık neden 10 lira olmasın? Fatsa’da bu neden de bir kampanyası başlatıyoruz. Bu kampanya ‘Neden fındık 10 lira olmasın’ olacak. Yani bizim köylümüzün eline niçin daha fazla para geçmesin, niçin Avrupalı bizim fındığımızı daha düşük fiyatlarda yesin” diye konuştu.

“Fındığın fiyatı rekolteye bağlı”
Başkan Ali Feyzi, sözlerini şöyle bitirdi: “2014 yılının da bütün üreticiler, tüccarlar, esnaflar, bütün halkımıza daha kaliteli daha iyi günler, daha sağlıklı ve huzurlu mutlu günler getirmesini diliyorum.
Fındığın fiyatı rekolte’ye bağlı bir durum. Rekolte yüksek olursa fiyatlar biraz daha düşük olabilir. Fakat rekolte orta seviyelerde seyrederse rekolte 500–600 bin aralığında seyrederse biz bu fiyatların altında olacağı kanaatinde değiliz. O yüzden2014 yılının fındık fiyatının mayıs ayının sonlarına ya da haziran ayının ortalarında konuşmak daha doğru olur.”

mirkuzeygazetesi.com

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>