MELİS İYİLEŞİP GELİNLİK GİYECEK

Dünya çapındaki 4 tarama sonunda Almanya’da bulunan ilik, önceki gece 8 yaşındaki Melis’e başarıyla nakledildi. Melis iyileştiğinde, babasının doğum günü hediyesi olarak aldığı gelinliği giyecek

İzmir’de, önceki gece Almanya’dan gelen iliğin nakledildiği lösemi hastası 8 yaşındaki Melis’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Tedavisi Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi Kemik İliği Nakil Ünitesi Yoğun Bakım Servisi’nde devam eden Melis’in annesi bir an olsun başından ayrılmıyor. Nakli gerçekleştiren ekibin başındaki Prof. Dr. Savaş Kansoy, kemik iliğinin tutması için 3-4 haftalık bir süreye ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “İliğin bulunması ve hücrenin verilmesi önemli aşamalardı ama her şey demek değil. Bundan sonraki 3-4 haftalık süreçte önemli. Bazı hastalar bu dönemi çok sakin geçirirken, bazı hastalarda çok ciddi, yaşamı tehdit edici sorunlar da ortaya çıkabiliyor. Ancak tuttuktan sonra büyük ölçüde hasta düze çıkıyor” dedi.

DOKTORLAR DA AİLE DE MUTLU
Haftalardır hastanenin kapısında nöbet tutan baba Bahadır Akbaş ise uzun süredir bekledikleri naklin gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyleyerek, “Kızıma daha önce Almanya’da ve ABD’de 2 dönorden ilik bulunmuştu. Ancak daha sonra sebebini bilmediğimiz nedenlerle, gönüllü dönorlerin liste dışı kaldığını öğrendik. Dönorler hastalığı nedeniyle veya gönüllülekten vazgeçtikleri için liste dışı kalabiliyormuş. Ümidimiz tükenirken dördüncü taramada Almanya’da uygun ilik bulundu. Ama önümüzde 3 haftalık kritik bir dönemimiz var. İnşallah bu süreyi de sıkıntı olmadan atlatacağız. 8 Aralık doğum günüydü. Gelinlikleri çok sevdiği için ona doğum günü hediyesi olarak bir gelinlik aldım. İyileştikten sonra vereceğim. Umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur ve büyüyünce de gelinlik giymek nasip olur” dedi. Annesi Sevil Akbaş ise, “Kızımla uzun süredir omuz omuza bu hastalığa karşı mücadele ediyoruz. İnşallah yeneceğiz” diye konuştu.

İLİK TAKSİYLE GELDİ
Melis’e 4.5 yaşında lösemi teşhisi kondu. Yaklaşık 2.5 yıl süren tedavinin ardından tam hastalığı yendi derken, 20 gün sonra yeniden nüksettiği belirlendi. Dünya Kemik İliği Bankası’nın yaptığı dördüncü taramada Melis’e yüzde 90 uyumlu bir donör bu kez Almanya’dan çıktı. Önceki gün, bir hastanede alınan dönorun kemik iliği özel kaplara koyularak, özel bir kurye firması tarafından Almanya’dan kalkan tarifeli uçakla Adnan Menderes Havalimanı’na getirildi. Kuryenin ticari taksiyle Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’ne ulaştırdığı ilik, Prof. Dr. Savaş Kansoy ve Prof. Dr. Serap Aksoylar’ın başında bulunduğu ekip tarafından yaklaşık 1.5 saat süren operasyonla nakledildi.

‘GEREKİRSE UÇAK GÖNDEREYİM’
Bu arada operasyondan önce Rektör Candeğer Yılmaz’ı arayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iliğin getirilmesi için gerekirse uçak gönderebileceklerini söyledi. Rektör ise iliğin tarifeli uçakla getirileceğini ve gerek olmadığını bildirdi. Melis’in babasını telefonla arayan bakan Yıldırım’ın, “Geçmiş olsun” dileğinde bulunarak, Melis için yapılabilecek bir şey olup olmadığını sorduğu öğrenildi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>