CHP’NİN ALTINORDU KAVGASI

30 Mart seçimleri yaklaşırken CHP’de hazırlıklar sürüyor. Daha önce açıklandığı hali ile CHP’nin Ordu Büyükşehir adayı, başkanlık görevini yürüten Seyit Torun oldu.

CHP’nin en önemli hedefi Büyükşehir belediyesini ve Merkez ilçe olan Altınordu’yu kazanmak. CHP’nin 2 büyük hedefinin Büyükşehir kısmının adayı belirlenirken, Altınordu adayı ise hala açıklanmadı.

Bunun tek nedeni parti içi çekişme. Daha önceki seçimlerde yaşanan ‘Benim adayım olsun’ mantığı bu seçimde CHP’de had safhaya çıkmış durumda.

İl Başkanı Osman Güngör’ün başını çektiği CHP yönetimi, Altınordu adayının ‘Temayül’ ile belirlenmesini isterken, Belediye Başkanı Seyit Torun ise atama yolundan yana olduğu iddia ediliyor.

Bu tartışma son olarak CHP Milletvekili Süheyl Batum’un katıldığı danışma toplantısında gündeme geldi. CHP’lilerin Demokrasi isteği Batum’a iletilerek, Genel Merkez bazında ‘Temayül’ yoklamasına gerekli onayın verilmesinin beklendiği söylendi.

CHP için Altınordu’nun diğer 19 ilçeden önemli olmasının yegane nedeni ‘Sosyal demokrat’ seçmenin yoğun olmasıdır. CHP’li aday adayları Altınordu’yu kazanmayı ‘Garanti’ gibi görüyorlar. Bu da tüm adayların iştahını kabartıyor.

CHP’nin temayül yapıp yapmayacağı belli olmasa da yıllardır uygulanan sisteme bakarak ‘Atama’ ile bir aday belirlemesi yüzde 100 gibi görünüyor.

TORUN’UN CHP’DEN İLK SEÇİMİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu adayın Seyit Torun olduğunu söyledikten sonra çalışmalar hemen başladı.

2004 seçimlerinde CHP’den aday olmak için kolları sıvayan ancak parti içi ‘Demokrasiye’ isyan eden Torun, DSP’ye geçmişti. Ardından ise 2009 seçimlerinde yine DSP’den aday olarak 2. zaferini kazanmıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlık koltuğuna oturmasının ardından Torun CHP’ye geçti. Torun’un CHP’de ilk seçimi olacak.

Seyit Torun’un önceki 2 seçimde zaferle ayrılmasının önemli nedenlerinden birisi ‘insancıl’ olmasıydı. İkili ilişkilere önem veren Torun, alt yapıya veya çevre yapısına önem vermese de herkesin Düğününe, cenazesine giderek gönül almayı bilmesi onu hep diğer adaylara göre 1 adım öne geçirdi.

Diğer adayların Torun’un imajını yıkması gerekiyor.

Güler yüzle seçim kazanılır mı diye Ordu dışında birisine sorsanız ‘Ya saçmalama öyle şey olur mu’ şeklinde cevap alırsınız ancak Ordu’da iki dönemdir seçmen güler yüzü geri çevirmiyor.

 

Hanefi CEYHAN/SABAH

 

Not: AK Parti Analizi Sabah Gazetesinin önümüzdeki günlerdeki sayısında yer alacak.

 

 

 

 

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>