ORDU’YA ÇİKOLATA PARK GELİYOR

Ordu’nun prestij projelerinden olan “Ordu Fındık ve Çikolata Park” projesinin DOKA tarafından desteklendiği açıklandı. Vali Düzgün tarafından yapılan açıklamada toplam 5 milyon lira değerindeki proje iki yılda tamamlanacak.

Vali Orhan Düzgün, “Ordu Fındık ve Çikolata Park” projesinin, Ordu’da yapılan DOKA Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, DOKA’nın Güdümlü Proje Desteği kapsamında uygulanması için işlemlerinin devam etmesine karar verildiğini söyledi.

“Yeni Bir Cazibe Merkezi Oluşacak”
Gülyalı ilçesinde yapımı devam eden Ordu-Giresun Havalimanı inşaatının batı kısmında yer alan 60.534 m2’lik alan üzerinde oluşturulacak “Ordu Fındık ve Çikolata Park” projesinin amacı hakkında bilgi veren Vali Orhan Düzgün, “Bölgemizde ve ilimizdeki fındık üretim potansiyelini yerelde değerlendirmek suretiyle bölgesel ekonomiye ve ülke ekonomisine katkı sağlamak, fındığı katma değeri yüksek ürüne dönüştürmek, bölgeye özgü fındık ve çikolata çeşitliliğini artırmak, fındık ve çikolatanın özdeşleştiği yeni markalar oluşturmak, ayrıca bu alanda ulusal ve uluslararası ölçekte iç ve dış turist hareketliliğine de hitap eden bir cazibe merkezi oluşturmak amacıyla ‘Ordu Fındık ve Çikolata Park’ projesini geliştirdik” dedi.

“Projenin Maliyeti Yaklaşık 5 Milyon TL”
Proje maliyetinin toplamda 5 milyon TL’yi bulduğunu belirten Vali Düzgün, proje kapsamında yapılacak yatırımlarla ilgili de şu bilgileri verdi: “Ordu Fındık ve Çikolata Park Projesi, Gülyalı ilçesi Yeniköy mahallesinde bulunan 60.000 m² deniz dolgu alanı ile Karadeniz Sahil Yolu üzerinde Gülyalı İlçe merkezinde 534 m²’lik arsa olmak üzere toplam 60.534 m²lik alanda uygulanmaktadır. Proje kapsamında yapılacak tüm yapılar, Karadeniz mimarisine uygun olarak yapılacaktır. Projenin kapalı inşaat alanı 3.300 m²dir. Projenin içeriğinde, denize uzanan seyir terasları ile birlikte yaya yolu, koşu yolu, bisiklet yolu, açık sportif faaliyet alanları, fındık bahçesi ve tematik park bulunmaktadır. Ayrıca proje kapsamında işletmeye açılacak olan çeşitli büyüklükte 55 yeni işyeri mevcuttur. Proje, idari birim, Ar-Ge üretim ve kontrol merkezi, deneme numune satış ünitesi, fındık ve çikolata satış üniteleri, butik çikolata üretim, kalıplama, paketleme ve satış üniteleri, yöresel yemeklerin sunum ve satış üniteleri, fındık ve yöresel ürünler satış üniteleri, fındık ve çikolata çocuk evi, fındık müzesi ve sosyal tesislerden oluşmaktadır.”

“Proje Maliyetinin yüzde 75’ini DOKA Karşılayacak”
Projeye, Ordu İl Özel İdaresi, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Ticaret Borsası, Gülyalı Belediyesi, Ordu Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve Gülyalı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin ortak olduğunu ifade eden Vali Düzgün, proje maliyetinin yüzde 75’inin Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), geriye kalan %25’inin ise proje ortağı kurumlarca karşılanacağını kaydetti.

“Proje 2 Yılda Tamamlanacak”
Projenin uygulama aşamasıyla ilgili de bilgi veren Vali Düzgün, “DOKA Yönetim Kurulu’nun onayından sonra projenin uygulama aşamasına geçilecek. Projenin uygulama süresi 2 yıldır. 2014 yılı içerisinde projenin tamamlanması hedeflenmektedir” diye konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>