53 YIL SONRA ‘GÜL’ FATSA’DA


Ordu 31 yıl sonra cumhurbaşkanını karşılama heyecanı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de 53 yıl sonra Ordu’ya gelmenin heyecanını yaşıyor. Cuma günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cumhurbaşkanı olarak ilk defa Ordu’ya gelecek.

Ancak cumhurbaşkanı olmadan önce çocukluk yıllarında birçok kez Fatsa’da doktorluk yapan dayısının yanına yaz aylarında tatile gelen Cumhurbaşkanı Gül hatta Fatsa sokaklarını karış karış biliyor. Cuma günü, Ordu 31 yıllık Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise 53 yıllık Ordu özlemine son verecek.

Cumhurbaşkanı olarak ilk defa Ordu’ya gelecek olan Abdullah Gül, Ordu’ya yabancı değil. Cumhurbaşkanı’nın Ordu’yla tanışıklığı ise 1955 ile 1960 yılları arasında Fatsa’da doktor olarak görev yapan dayısı Prof. Dr. Ahmet Tahir Satoğlu’ndan geliyor.

Cumhurbaşkanı Gül, 1955 ve 1960 yılları arasında dayısını birçok kez ziyaret etti ve yaz aylarında tatilini Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde geçirdi.

Abdullah Gül, Ordu ile olan tanışıklığını ise “Fatsa sokaklarını karış karış bilirim” demeciyle anlatıyor. Cumhurbaşkanı Gül, 1955 ve 1960 yılları arasında Fatsa’da günlerini Meydan Sokağı’nda dayısının görev yaptığı muayene yerinde geçirmiş.

O yıllarda 2 katlı olan bina 2000′li yılların başında yıkılarak yeniden dikilmiş, bina yerinde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün anıları kalmış.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Fatsa’da görev yapan dayısı Prof. Dr. Ahmet Tahir Satoğlu’nun arkadaşları da o yılları anlattı. www.orducu.com Şeref Kibar ile Mustafa Dindar, Abdullah Gül’ü tam olarak hatırlayamasa da o yıllardaki ziyaretlerden haberdarlar.

Şeref Kibar, “o yıllarda, çocukluk yıllarında Fatsa’ya dayısının yanına gelirmiş. Yazları Kayseri sıcak olduğu için buraya gönderirmiş ailesi. Fakat o zaman tanışmamıştık. Doktor Ahmet Bey, bize yeğeninin yanına geldiğini dememişti. Bizim sonradan haberimiz oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız Fatsa’da çocuklarla oynarmış. Fatsa’yı karış karış bilen birisi. Şimdi buraya geliyor.

Mustafa Dindar ise, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çocukluk döneminde Fatsa’ya geldiğini cumhurbaşkanı seçildikten sonra öğrendik. Fatsalı arkadaşlar, onunla yüz yüze tanıştıkları zaman, kendisi Fatsa’dan söz etmiş. ‘benim dayım Fatsa’da kaldığı zamanlarda bende yaz dönemlerimde Fatsa’ya gelirdim. Fatsa’da çok arkadaşlarım var’ demiş. Özellikle de dayısının arkadaşlarından söz etmiş.

 

orducu.com

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>