HAVAALANI IŞIKLANDIRILIYOR

Ordu-Giresun Havalimanı inşaatının üst yapı ihalesi 9 Aralık’ta gerçekleşecek. 15 Aralık’a kadar alt yapısı tamamlanacak olan Havaalanının 25 Kasım’dan itibaren ise elektirik alt yapı çalışmaları başlanarak yaklaşım ışığı armatürleri takılmaya başlanacak.

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Ordu-Giresun Havaalanı Şantiye şefi Ömer Işık’tan son durum ile ilgili bilgi aldı.

Işık, “Apron bölgesi dolgusu ve pist dolgusu çalışmaları hızla devam ediyor. Pist dolgusu 28 Kasım’da, asfalt çalışmaları ise 1 Aralık’ta bitiyor. Şu ana kadar 2 bin 230 metre asfalt döküldü. Apron’daki beton imalatları tamamlandıktan sonra 29 cm kalınlığında bir asfalt olacak. Şu an itibari ile 4 bin 500 metrelik dış koruyucu mendirekte dönüşe geçtik. Her 30 metreye yerleştirilecek olan yaklaşım ışıklandırma çalışmaları başladı ve 600 metre bir beton dökeceğiz. Yaklaşım ışığı armatürü siparişleri de verildi. 25 Kasım itibari ile gümrük’ten çıkışları yapacak. 2 ibn 450 metreye kadar elektrik alt yapısı tamamlandı.” dedi.

YOLCU SEFERLERİNE BAŞLAYACAK

Vali Kenan Çiftçi, Ordu-Giresun Havalimanı asfalt çalışmalarının tamamlandığı bölüme geçerek değerlendirmede bulundu. Çiftçi, “Türkiye’nin ilk deniz üstüne yapılan Ordu-Giresun Havalimanındayız. Dolgunun bitmesine de 180 metrelik bir alan kaldı. Hava şartları iyi giderse burası 1 Aralık’ta bitecek. Bunun üzerine 4 cm’lik bir asfalt yapılacak o’da 15 Aralık itibari ile bitmiş olacak. Apron’da 4 metre genişliğinde beton dökülüyordu o’da bitti. Şubat sonu itibari elektrik sistemleri uçaklarında görebileceği hale gelecek. Mendirekte sona yaklaşıldı ve dönülmeye başlandı. Üst yapı ihalesi de Aralık ayının dokuzunda teklifler alındığında o’da başlamış olacak. Önümüzdeki yıl içerisinde normal yolcu seferleri başlayacak” diye konuştu.

HAVAALANI AMİRLİĞİ KURULDU

Havaalanı mülki idare amirliğinin de kurulacağını söyleyen Çiftçi, Polis memurlarının görevlendirileceğini ve konuyla ilgili yazıyı da Gülyalı Kaymakamına tebliğ ettiğini ifade etti.

Ordu-Giresun Havalimanının bir devlet işletmesi olduğunu hatırlatan Çiftçi, 40’ın üzerinde polisin görevlendirileceğini ayrıca gümrük işlerini yapacak memurlar ve müdürlerinde olacağını belirterek, ”Onların da yavaş yavaş burayı adaptasyonuna başladık. Bu 4-5 aylık bir süreç ama biz şimdiden burada hazırlanıyor, bunu da hazırlıklı hale getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>