DEVLET-BOEİNG-HALK İŞBİRLİĞİ İLE İLK OKUL

Kumru ilçesine bağlı Konaklı köyünde, Boeing firması, köy halkı ve İl Özel İdaresi katkılarıyla yapımı tamamlanan Konaklı Boeing İlköğretim Okulu, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Okul Boing adını taşıyan ilk okul olma özelliğine sahip.

Ordu’nun Kumru İlçesi Konaklı köyündeki, Konaklı Boeing İlköğretim Okulu’nun bahçesinde düzenlenen törene, İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şahin, Vali Kenan Çiftçi, Kumru Kaymakamı Ahmet Özkan, Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Başkanı Bernard J.Dunn, ilçe protokolü, bazı daire müdürleri ile Konaklı köyü halkı, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Konaklı Boeing Okulunun, Boeing firması tarafından 215 bin dolar, Konaklı köyü halkı tarafından 100 bin TL, devlet tarafından da 100 bin TL katkı yapılarak tamamlandı. Konaklı Boeing Okulunun yapımı, Şirin Kumru’muzun en uç noktası olan Konaklı köyümüzde, köy halkından Ömür Ekmekçi, Kadriye Konaş ve Veysel Gök tarafından bağışlanan 3.700 m2’lik arsaya, Konaklı halkı, Boeing firması ve devlet işbirliğinde 2011 yılında başlanmış ve 2012 yılında yapımı tamamlanmıştır. Okulun bünyesinde 20 anaokulu öğrencisi, 80 ilkokul öğrencisi ve 71 ortaokul öğrencisi olmak üzere toplamda 171 öğrenci eğitim-öğretim görmekte ve 1 müdür ve 10 öğretmenle hizmet vermekte.

Boeing Enternasyonel Başkan Yardımcısı ve Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Başkanı Bernard J.DUNN, Konaklı Boeing Okulunun açılış töreninde bulunmaktan çok mutlu ve gururlu olduğunu söyleyerek, “Türk toplumunun bir parçası olarak kendimizi hissettiğimiz için ve sorumlu bir üyesi olarak gördüğümüzden ötürü sosyal sorumluluk projelerimizin geliştirilmesi, özellikle eğitim, sağlık ve kültür alanında geliştirilmesi konusunda kendimiz sorumlu hissediyoruz ve buna odaklanıyoruz. 2011 yılında Konaklı köyündeki ailelerin, okul yapmak üzere bir finansman arayışı içinde olduklarını duyduk. Çünkü, çocuklarını eğitim imkanından faydalanabilmek için yatılı olarak Kumru’ya göndermek durumundaydılar. Aileler için çocuklarından eğitim nedeniyle uzakta kalmalarının ne kadar zor olabildiğini tahmin edebiliyorum. Türkiye’de çocuklara daha iyi bir eğitim imkanı sağlayabilmek için kendimize görev edindiğimiz ve sorumlu hissettiğimiz için finansal desteği okulun yapımında sağlamaktan dolayı mutluluk duyduk” dedi.

J. Dunn, son olarak Kumru’nun Konaklı Boeing Okulunun, Boeing adını taşıyan ilk okul olduğunu ifade etti.

Okulun hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle konuşmasına başlayan Vali Kenan Çiftçi, “Ordu’da eğitim-öğretim gören 140 bin öğrenciyi kendi yavrumuz gibi görüyoruz. Onları kendi çocuklarımız, yavrularımız gibi yetiştirmek için elimizden gelen tüm çaba ve gayreti gösteriyoruz. Eğitimde bir sacayağı var. Okullar önemli, okuldaki öğrenci önemli, anne-baba önemli, öğretmenler önemli, çevre de önemli. Burada şunu görüyorum ki, hepsi mündemiç olmuş. Anneler, babalar destek vermiş bu okulu yapalım diye. Bu çabaya özel idare katkı vermiş, vatandaşımız arsasını vermiş ve 10 bin Km’den daha fazla uzaktan Chicago’dan Boeing firması da destek olmuş ve hepsi birleşince böyle güzel bir eser ortaya çıkmış. Biz şunu biliyoruz ki, aynı yıldızların altında yaşayan, aynı havayı teneffüs eden, aynı sudan istifade eden dünyalı insanlarız. Bütün dünya kalkındığında o zaman daha müreffeh, daha huzur, daha barış içerisinde bir dünya olacaktır” diyerek, okulun yapımına katkı sağlayanlara teşekkür etti.

İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şanin de törende yaptığı konuşmada, “çocuklarımızın yarınlara hazırlanmasında mekan oluşturan eğitim tesislerimiz, okullarımızdır. Bütün bunlar, eğitim yuvası olarak insanımızın doğrudan yetişmesine ve yetişmiş insanın da ülke hizmetine katılmasına fırsat sağlayan tesisler, mekanlardır. Bu bakımdan eğitim, her zaman olduğu gibi, her yerde olduğu gibi bugün Kumru ilçemizin Konaklı köyünde de en önemli işimiz. Konaklı köyümüzdeki çocuklarımızın daha sağlıklı ortamlarda eğitim almalarına imkan sağlayacak bu okulun yapımına katkı veren herkesi gönülden kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından okulun yapımına katkıda bulunan Boeing Enternasyonel Başkan Yardımcısı ve Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Başkanı Bernard J.Dunn, okulun yapımı için arsasını bağışlayan Veysel Gök, Ömür Ekmekci ve Kadriye Konaş’a, İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şahin ve Vali Kenan Çiftçi tarafından plaket takdim edildi.

Plaket takdiminden sonra, İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şahin, Vali Kenan Çiftçi, Kumru Kaymakamı Ahmet Özkan, Boeing Enternasyonel Başkan Yardımcısı ve Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Başkanı Bernard J.Dunn, okulun arsasını bağışlayanlardan Kadriye KONAŞ tarafından kurdele kesimi yapılarak, okulun açılışı gerçekleştirildi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>