YALIKÖY’E 10 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Ordu’nun Fatsa ilçesi Yalıköy balıkçı barınağı Ana mendireği 160 metre uzatılıp, yanına 140 metre yeni bir tali mendirek yapılacak. Alt yapı ve Çed raporunun hazırlanması için 300 bin lira ödenek gönderilen barınak için çalışmalar başladı. Barınak, 10 Milyon liraya mal olacak.

 

AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, 1 Eylül’de başlayan Av sezonunda Yalıköylü balıkçıları ziyaret ederek ‘Bereketli bir Av sezonu’ dileğinde bulunmuş ve sorunlarını dinlemişti. Balıkçıların, limanın yetersizliği konusunda şikayetlerini ve isteklerini dinleyen Şener, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile görüşerek limanın bakımının yapılmasını, ek olarak mendireğin 160 metre uzatılmasını ve 140 metrelik yeni bir tali mendirek yapılması için çalışmalara başlanmasını sağladı.

 

Türkiye’de balıkçılıkta Yalıköy’ün söz sahibi olduğunu söyleyen Şener yapılacak çalışmalar ile ilgili şu bilgileri verdi; “Balıkçılarımızın isteği Yalıköy balıkçı barınağının yenilenmesi ve mendireğinin ise uzatılması idi. Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanlığımız ile yaptığımız çalışmalar sonunda şuan ki barınağım uzun yıllar daha hizmet vermesi için ne yapılabilir onu görüşerek karara bağladık. Şuan ki ana mendirek 160 metre daha uzatılacak ve yanına 140 metre yeni bir tali mendirek yapılacak. Yenileme 10 Milyon lira’ya mal olacak. Alt yapı ve Çed raporu ile plan tadilatının hazırlanması için 300 bin lira ödenek Samsun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bölge Müdürlüğüne gönderildi. Planlanmasının ve projesinin hazırlanmasının ardından ihale edilerek çalışmalara hemen başlanarak balıkçılarımızın sorununu bitireceğiz. Ayrıca projede 2 tane koruma dalga kıranı yapılacak. Böylece barınağa gemiler rahatlıkla giriş ve çıkış yapabilecek. Bölgemizde balıkçılığın daha da gelişmesini istiyoruz.”dedi.

 

BAKIM İHALESİ 12 KASIM’DA

 

Balıkçılar tarafından kullanılan şuan ki mendireğin de bakımının yapılacağını söyleyen Şener, “Balıkçılarımız av sezonunda sıkıntı yaşamaması için yenilemeler yapılana kadar şuan ki barınağın bakımını yapacağız. 12 Kasım tarihinde Samsun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bölge Müdürlüğümüz tarafından ihalesi gerçekleşerek bakımını yapacağız. 1974 yılında yapılan Balıkçı barınağı artık balıkçılarımıza istenilen hizmeti veremiyor. Yapılacak çalışmalar ile uzun yıllar bölgemize hizmet verecek seviyeye gelmiş olacak.” diye konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>