ORDULU DOKTORLAR BAYRAMINI SOMALİ’DE KUTLADI

ORDU ve TRABZON’dan Somali’ye giden 50 kadar doktor, Kurban Bayramını ve tatillerini burada geçirerek hastaları tedavi etti. 400 kadar da kurban kesen doktorlar, orada kurbanlık etleri Somali halkına kendi elleri ile dağıttı.

Doktoru olmayan Somali’de Türk doktorların geleceğini öğrenen yüzlerce kişi, kilometrelerce yürüyerek tedavi olmak için geldi. Hastane koridorlarında tedavi için sıra bekleyen aileler, çocukları ile yerlere oturarak kendilerine sıra gelmesini bekledi. Çocuğunu getiren bir anne, 600 kilometre uzaktan geldiğini, tüm yolu yürüyerek kat ettiğini söyledi.

İlk kez Somali’ye gelen doktorlar, hastalara ilaç verirken günde 3′kez tok karna kullanılacak deyince, ‘Somalilerin 3 öğün yemek yemediklerini söylemesi’ akıllarda kalan en önemli anıları oldu. Somali Ordusunda görevli General’de gözündeki sorun nedeni ile doktorlara tedavi oldu.

Doktorlar, yüzde 99 Müslüman olan Somali’ye 1 cami ve yetimhane yapmak için kolları sıvadı. Ayrıca ülkede en çok görülen sıtma hastalığını önlemek için ilaçlama makinesi alıp gönderdiler.

OKUL VE CAMİ YAPILACAK

Ordulu doktorlar çocukların eğitim alıp yaşayabileceği bir yetimhane yapma kararı alırken, Trabzonlu doktorlar ise cami yapma kararı aldı.

İLAÇ VERİRKEN 3 ÖĞÜN TOK DEYİNCE SOMALİLİLER ŞAŞIRDI

Somali’de yaşanılanları anlatan Doktor Muhterem Yeter, “Doktor arkadaşlarımız ile Kurban bayramı tatilini Somali’de geçirmeye karar verdik. 15 Ekimde Somali’ye giderek burada bayramımızı yaşadık. Yüzlerce hastanın tedavisini gerçekleştirerek, ameliyatlar yaptık. 700 kilometre’den yürüyerek tedavi olmak için gelen hastalar vardı. En çok ilgimizi çeken ise ilaçları verirken 3 öğün tok karna dediğimizde insanların şaşkınlık yaşamasıydı. Çünkü açlık olduğu için sadece 1 öğün yemek bulabiliyorlardı. O da ya Muz yada başka bir meyve idi. Elektrikler sık sık kesildiği için cep telefonu ışığı ile ameliyat gerçekleştirdik. Somali ordusundan bie General’inde tedavisini gerçekleştirdik. Ayrıca cezaevinde cezalarını çeken mahkumların tedavilerini de gerçekleştirdik.”dedi.

KURBANI SOMALİDE KESTİK

Doktorların kurbanlarını Somali’de kestiğini söyleyen Yeter, “400 büyük baş kurbanımızı Somali’de keserek dağıttık. Çocuklara dağıttığımız şeker ve balonlar onları çok mutlu etti. Hayatımızın en güzel bayramını yaşadık.”

BALIKLARIN ECELİ İLE ÖLDÜĞÜ TEK ÜLKE

Somali’nin 3 bin 300 kilometre sahili bulunduğunu ifade eden Yeter, “Sahili gezdiğimizde mercan balığı ölümlerini gördük. Sorduğumuzda eceli ile ölen balıklar olduğunu anlattılar. Balık tutma ve yeme alışkanlığı yok. Halk açlık ile boğuşuyor ama denizden balık avlayacak teknelere sahip değiller. Daha çok küçük kayıklar var. Dünya’da herhalde eceli ile balıkların öldüğü tek ülke Somalidir. Orada Mercan balıklarının çok lezzetli olduğunu hatırlatıp, nasıl yenilebileceğini de anlattık ve gösterdik.”

 

Yeter, ülkede en çok görülen sıtma vakalarını azaltmak için ilaçlama makinesi göndereceklerini söyledi.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>