HAVAALANI TAM GAZ !

ORDU Valisi Kenan Çiftçi, İçişleri Eski Bakanı ve Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, Ordu Milletvekili İhsan Şener ile birlikte yapımı hızla devam eden Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında incelemede bulundu.

Apron alanında başlayan betonlama çalışmalarını yerinde incelenerek Ordu-Giresun Havalimanı inşaatının son durumu hakkında Kontrol Başmühendisi Atilla Aydın’dan bilgi aldı.

Toplam uzunluğu 3 kilometre olan havaalanı pistinin yaklaşık 2 bin 570 metrelik kısmının tamamlandığını söyleyen İçişleri Eski Bakanı ve Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, “Ordu-Giresun Havalimanın temelinin atılmasının üzerinden 26 ay geçtikten sonra milyonlarca ton taş dolgu yapılarak pistin asfaltlama çalışmalarının yapıldığı konuma gelindiğini söyleyen İdris Naim ŞAHİN, “Ordu-Giresun Havalimanının nitelikli imalat özelliği taşıyan bölümlerinin yapımı bitme noktasına doğru hızla gidiyor. Toplam uzunluğu 3 kilometre olan pistin 2 bin 570 metrelik kısmı bugün itibariyle gerçekleşmiş durumda. Pistin geri kalan kısmı ise bu yıl içinde bitirilmiş olacak” dedi.

Ordu-Giresun havalimanı inşaatında 24 saat esasına göre yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirten Şahin, “Birinci merhale inşaat, planlandığı üzere başladığı tarihten itibaren bugüne büyük bir gayretle gerçekleştirildi. Burada 24 saat esasına göre çok yoğun bir çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışmayı başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın ilgili genel müdürlüğü, Samsun Bölge Müdürlüğünün kontrol elemanları olmak üzere müteahhit firmanın yetkilileri uyum içerisinde, yereldeki Gülyalı kaymakamımız, Gülyalı belediye başkanımız, Ordu’nun önceki ve şimdiki valisi ve ilgili diğer arkadaşlarımızın yakın gayreti ve uyumu içerisinde birlikte gerçekleştirildi” diye konuştu.

Ordu-Giresun Havalimanı inşaatına yapılan dolgu çalışmaları sonucunda 1.200 dönüm bir alan kazanıldığını ifade eden Şahin, “Hızla devam eden çalışmaların sonucunda, hatta havalimanı hizmete alındıktan sonra da devam edecek çalışmaların sonucunda, deniz içerisinde toplamda mendirekler dahil 2.200 dönümden fazla arazi ortaya çıkmış olacak. Büyük bir alan ortaya çıkarılmış olacak. Ordu’muzda aynı özellikte böyle bir düz alanı bulmamız, coğrafyamız itibariyle mümkün değil. Denizden kazanılan yerin değerini kıymetlendirdiğimizde, havalimanımız toplam maliyeti ve fonksiyonu itibariyle Türkiye’nin en ucuz maliyetli havalimanlarından birisi konumuna gelmiş olacaktır” dedi.

Ordu-Giresun Havalimanı inşaatının üstyapı ihalesinin bu ay içerisinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yapılacağını dile getiren Şahin, “İkinci merhale inşaatı, ön hazırlıkları tamamlanmış durumda olan terminal binaları ve elektronik donanımlarından oluşan üstyapı inşaatı ihalesi, bu ay içerisinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yapılmış olacak. İnanıyoruz ki birinci merhale inşaattaki dikkat ve sürat, ikinci merhale inşaatta da aynen gerçekleşecek ve 2014 yılının öngörülen tarihlerinde havalimanımız, insanımızın hizmetine açılmış olacaktır. Bu, bütün Ordu’yu ve Giresun’u sevindiren, heyecanlandıran bir proje olarak gerçekleşiyor. Ama özelliği itibariyle sadece Ordu ve Giresun’un bölgesel bir havalimanı olmasının dışında bütün Türkiye’nin bir ortak başarısı olarak gerçekleşmiş olacak. Türkiye, başarı hikayelerine bir yenisini daha ilave etmiş olacak” şeklinde konuştu.

Şahin, açıklamasının sonunda, havaalanı projesinin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Vali Kenan Çiftçi de, Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında bugüne kadar 16 milyon 600 bin ton taş dolgu yapıldığını, pist için 60 bin ton asfalt ve apron alanı için de 1.500 m3 beton döküldüğünü söyledi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>