OKULA YER BULUNAMADI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Ordu Valiliği arasında Ordu’ya 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesi yapılması için protokol imzalandı. Ordu Valiliği’nin girişimleriyle Organize Sanayi Bölgesi’nde okul için 12 bin metrekarelik yer bulundu. 2009 yılından, bugüne kadar halen Kayseri Valisi olarak görev yapan Orhan Düzgün zamanından beri, Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması planlanan 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesi’yle ilgili sorun bir türlü çözülemeyince, 32 derslikli endüstri meslek lisesi yapım projesi de riske girdi. Kamuoyu Ordu’nun önemli bir yatırımı kaçırmasından korkuyor. Ordu’nun haricinde başka bir ilde TOBB tarafından yapılacak okul ile ilgili bir engel var mı diye araştırıyoruz. Bu konuda Batman ilinde sorun yaşanmış ve TOBB okul yapılmasından vazgeçmiş durumda. Ordu’daki okulun akıbeti, Batman’daki Endüstri Meslek Lisesi gibi mi olacak?
Tahsis yapılmak zorunda
Daha önce belirlenen alanın, “Meslek Lisesi Alanı”na dönüştürülmesini içeren plan tadilatı Bakanlıkça 24.04.2009 tarihinde onayı gerçekleştirilmiş, Valilik ilan panosunda bir ay (30 gün) süre ile askıya çıkarılmış ve ilan süresince herhangi bir itiraz bildirilmemesine rağmen Meslek Lisesi alanına dönüştürülen alan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsisi yapılamıyor.
Sanayici okula karşı olmadığı ancak okulun yerine karşı olduğu ifade ediliyor. “Biz başka bir yer bulalım ve oraya destek olalım, gerekirse arsayı satın alalım” şeklinde düşünceler iletiliyor. Hatta alternatif araziler gösteriliyor. Eğer böyle bir arazi bulunursa sanayicinin maddi destek bulacağı şeklinde teklifler de var. Ancak, uzun zamandan beri çözüm bulunamayan okul yeri ile ilgili sorun bir an evvel çözülmezse, bekletilen paranın geri gitme ihtimali var.
Okul ihtiras yüzünden mi yapılmıyor!
TOBB’un desteği ile Ordu’ya yapılması planlanan Endüstri Meslek Lisesi’nin geleceğini değerlendiren Aşkın Baş, sorumluluk sahiplerinin kişisel ihtirasla hareket etmemesi gerektiğini söyledi.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda OTSO’nun saymalığını yapan Aşkın Baş, Ordu’ya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yaptırılacak 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesi hakkında konuştu. Okulun akıbetini değerlendiren Baş, okulun yapılması için herkesi özverili olmaya davet etti. Okulun, Ordu için bir şans olabileceğini ifade eden OTSO Yönetim Kurulu Üyesi Baş, kişisel ihtiraslarla hareket edilmemesi gerektiğini vurguladı. Aşkın Baş, “Okulun yapılacağı mekânın sahipleri ben bunu buraya yaptırmam dememeli” dedi.
“Herkes elini taşın altına atsın”
Okulun Ordu için şans olabileceğini vurgulayan Aşkın Baş, “Buraya yaptırılmak istenen bir okul ve eğitim yuvası. Eğitim yuvası nereye yapılırsa yapılsın karşı çıkmak doğru değil. Kaldı ki yaptırılmak istenen Endüstri Meslek Lisesi. Buraya herhangi bir lise ya da okul yapılmak istenmiyor. Organize Sanayi’nin doğasına ve ruhuna uygun bir okul yapılmak isteniyor. Dolayısıyla yapılmak istenen Meslek Lisesine karşı çıkmak ne kadar yanlışsa, ben bunu yaparım demekte o kadar yanlış. Ordu’ya yapılan bu yatırımın netice bulabilmesi için herkesin taşın altına elini sokması lazım. Kişisel ihtiraslarla hareket etmeyi bırakmak gerekir” şeklinde konuştu.
“Fedakârlık şart”
OTSO Saymanı Aşkın Baş, “Bu okul eğer ki bir yatırımsa, burada Ordu’nun evlatları eğitim görecekse okul oraya yapılmalı. Okulu yapacak irade ben bunu buraya yaparım mantığında olmamalı. Okulun yapılacağı mekânın sahipleri de ben bunu buraya yaptırmam dememeli. Netice itibariyle 32 derslikli okul memleketimiz için yapılıyor. Herkes üzerine düşen fedakârlığı göstermeli. Fedakârlık gösterilmezse okul için tek bir çivi bile çakılmaz” ifadelerini kullandı. Şehrin gelişmesi ve sanayide ileri gitmesi için fedakârlık şart diyen Aşkın Baş, “Özverili olunmazsa okulun inşasını bırakın 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’ni yapamazsınız, Tıp Fakültesi’nin temelini atamazsınız. Öyle veya böyle bu eğitim yuvası hak ettiği yere yapılabilmesi lazım” diye yorumladı.

ORDUHAYATGAZETESİ.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>