MESUDİYE’NİN RÜZGARI BOŞA AKMAYACAK

ORDU’nun Mesudiye ile Aybastı’nın Perşembe yaylasında Rüzgar ölçümünü yapan Enerji Genel Müdürlüğü Rüzgâr Enerjisi Birimi ve ODTÜ Rüzgâr Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Enerji üretimi için uygun olduğunu belirtti. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) bölgeye 5 Milyar liralık bir proje hazırladı. 

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, kentin bin 308 rakımlı Mesudiye İlçesi’nde, Türkiye’deki rüzgar enerji üretiminin yüzde 10′unu karşılayabilir derecede rüzgar keşfettiklerini, yatırımcıların buraya yatırım yapmak için gelmeye başladıklarını söyledi.

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, dünyanın gidişatına bakıldığında üç ana sektörün ön plana çıktığını, bunların içinde Ordu ilinin de büyük potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Çiftçi, Ordu’da rüzgar enerjisi üretimi yapmak için yatırımcıların bölgeye ilgi göstermeye başladığını anlatarak, “İlimize baktığımızda HES’lerin en çok olduğu ve enerjinin üretilebildiği bir alan. En son keşfettiğimiz Mesudiye ilçesi Türkiye’deki rüzgar enerji üretiminin yüzde 10′unu karşılayabilecek kadar rüzgarın olduğunu keşfettik. Yatırımcılar bununla ilgili yavaş yavaş bizlere gelmeye başladılar. Enerjide ilimiz ön planda, suda yeteri kadar su kaynaklarımız var. Bunların depolanması, satılması veya kullanılmasıyla ilgili çalışma var.”dedi.

DOKA 5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPACAK

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Ordu’nun Mesudiye İlçesine enerji yatırımı için harekete geçti.

DOKA temsilcisi Ömer Faruk Erdem, “Ordu ili Mesudiye ilçesinde yoğunlaşan, kısmen de Perşembe Yaylası civarında görülen rüzgâr enerjisi, belirtilen potansiyeller dikkate alınırsa bölge için çok ciddi yatırımları beraberinde getirebilecektir. Rüzgâr enerjisi için MW başına santral yatırım tutarları ve başlangıçta yer alan maliyetler göz önüne alındığında, belirtilen potansiyelin değerlendirilmesi durumunda ortalama 5 milyar TL gibi büyük ölçekli bir proje ortaya çıkmaktadır. Belirtilen potansiyelin sadece %10’unun değerlendirilmesi bile 500 milyon TL’lik bir yatırımın bölgeye kazandırılması anlamına gelecektir. Ülkenin 2023 hedefleri düşünüldüğünde görülen 20 Bin MW’lık hedef ise gelecek 10 yılda 45 milyar TL’lik bir yatırımın ilgili sektörde yapılacağını ifade etmektedir. Bu minvalde, bölgede yer alan potansiyelin ortaya çıkarılmasının yanında, Türkiye’deki sektörde oluşacak açığı besleyecek rüzgâr sanayinin Bölge’de gelişimi de önemli hususlardandır.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>