BORSA ÖNÜNE SİYAH ÇELENK

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, fındık fiyatının Ordu’da bir aydır 6 TL olduğunu belirterek, “Borsa başkanı ile görüşeceğim. Baktım olmuyor, borsanın önüne siyah çelenk bırakırım” dedi.

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, üreticinin emeğinin karşılığını alması için oda olarak geleni yaptıklarını belirterek, “Kanımızın son damlasına kadar mücadele ediyoruz. Yarın tekrar bu konuları gözden geçireceğiz. Artık fiyatların yükselmesi için elimizden ne geliyorsa her türlü mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Cörüt, “Borsa başkanıyla ben tekrar görüşeceğim. Görüştükten sonra baktım olmuyor üreticilerimizi toplayıp, borsanın önüne siyah bir çelenk bırakırım fiyat artmıyor diye. O zanan arkadaşlar kendileri değerlendirsin” dedi.

“Ziraat Odası mücadele etmekte yetersiz kalmaz. Çünkü Ziraat Odası elinden geleni yapıyor. Bizim Ordu’daki üreticilerimizi fındığını birden pazara indirdi. Bundan dolayı fındık 6 liraya çakıldı kaldı. Ziraat odası mücadele etmeseydi, bunlar 5-5 buçuğa alırlardı. Ordu’da tahminen bizim ihracatçılarımız yurt dışı bağlantılarını yaparken biraz düşük fiyattan yaptılar. Borsa başkanımız da bunlara uyum sağlayıp sürekli fındığın fiyatını aşağı çekme niyetlerindeler. Ellerinden gelse daha aşağı çekecekler ama böyle çakıldı kaldı. Önümüzdeki hafta fındık fiyatı yükselir diye düşünüyorum.”
Fındık üreticisinin borcundan dolayı fındığını erken satmak zorunda kaldığını anlatan cörüt, “Üretici boğuştu ancak, gücü yok. Bir kere borca batmışlar. Borcu yüzünden fındıklarını pazara indiriyorlar” dedi. Fındık fiyatlarını düşük tutan kesimi de eleştiren Cörüt, “Bu kesim de bindiği dalı kesiyor. Sürekli üretim düşüyor. Üreticinin fındığına bağına bahçesine baktığı yok ki. Gübrelemiyor, ilaç atmıyor. Çünkü kazancı ilacına gübresine yetmiyor. Üreticinin para kazanma şansı yok. Bugün yarın bu gidişle ihracatçılar fındığı başka ülkelerden almaya başlarlar” dedi.

Kaynak : Orduolay

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>