ORDU, KARADENİZ’İN BURSA’SI OLACAK

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayı Eyüp Elmas, seçilmesi halinde fındıkla balı çikolatada birleştireceğini söyledi. Elmas, ayrıca 2023 yılında Ordu’yu Karadeniz’in Bursa’sı yapacaklarını belirterek, “10 yılda Ordu – Bursa” dedi.

 

Projeleri ve söyledikleri farklı bir çizgi ortaya koyan ve gittiği her yerde ilgiyle dinlenen AK Parti Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayı Eyüp Elmas, seçilmesi halinde fındıkla balı çikolatada birleştireceğini söyledi.

 

ORDU’DA BİR FİRMA BALLI ÇOKALATA YAPTI

Ordu’da bir firmanın çikolatadaki şekerin yerine balı koyabilmek için çalıştığını söyleyen Eyüp Elmas, “bence Ordu tarihinin en önemli adımlardan birisi de budur. Bu firma şekerin yerine balı koymayı başardı. Şimdi tablo şöyle. Çikolatadaki fındık kısmında dünyada bir numarayız. Balla ilgili kısmında Ordu Türkiye’de bir numara. Çikolata sektörü ham madenin yüzde 90’ı Ordu’nun ilçelerinde, köylerinde olan bir sektör… Peki ne yapacağız? Diyelim ki Rabbim nasip etti, seçimi aldık. Bir; çikolatayla ilgili çok ciddi katalog hazırlayacağız. İki; dünyanın tüm çikolata devlerini Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tek tek arayıp, 3 kişilik bir ekip gönderdiğimi ve böyle bir yatırım düşündüğümüzü, kendilerini Ordu’ya beklediğimizi söyleyeceğim ve randevu alacağım. Rusça, Arapça ve İngilizce bilen, piyasadan gelme, işine hakım arkadaşlarımız çikolata firmalarını bulundukları ülkelerde ziyaret ederek sunumlar yapacaklar.”

 

İLK OLARAK ORDU’DAKİ FİRMALAR

İlk olarak Ordu’daki firmalarla temasa geçeceğini söyleyen Eyüp Elmas, “yereldeki firmaları kalkındırmadan uluslararası firmalarla hareket etmek bizim için çok anlamlı değil. Buradaki firmalar bizim gözbebeğimiz. Onlar bizim için çok önemli. Ordu’da yatırım yapan, bakkal işleten bile bizim için kutsal adamdır. Dolayısıyla bizim yereldeki firmalarımız her şeyden önemli. Fındık kırma fabrikalarından çikolata işi yapan firmalara kadar. Önce onlarla bu işi uzun uzun tartışacağız. Daha sonra ulusal ve uluslararası firmalar. Onlar Ordu’ya gelene kadar bizde alanlarımızı hazırlayacağız. Muhtemelen, Ünye’de ve Fatsa’da 500’er dönüm, Ordu’da bin dönüm olmak üzere toplam 2 bin dönüme yakın araziyi yatırım için hazırlayacağız.”

 

FINDIK FİYATI ARTACAK

İnsanların Ordu’da arsa sorunu olduğu şeklindeki söylemlerini hatırlatan Elmas, “hiç öyle bir şey yok. Bu projede dahil, tüm projelerimiz en ince detayına kadar düşünülmüştür. Sahilde arsa fiyatları yüksekse az geriye gidersiniz. 2 kilometre geride de yüksekse 10 kilometre geriye gidersiniz. Altyapısını hazırlayacağız. En geç 2016’nın sonunda Allah’ın izniyle 100’e yakın fabrikanın inşaatının önemli bir kısmı bitmiş, bir kısmı başlamış, bir kısmı da başlamak üzere olacak. Bu şu demek, 50 bin tona yakın fındık, 50 bin tona yakın bal işlenmesi demek. Ordu’nun üst üste 150 bin ton fındığı yok. Ortalaması 130 bin ton fındığı var. Bunun 50 bin tonunu bu fabrikalarda tüketmek demek fındığın fiyatını yüzde 30 artırmak demek. Ve Ordu’yu ‘ballı-fındıklı çikolata merkezi’ haline dönüştürecektir. İşte o zaman Gülyalı’daki çikolata park daha bir anlamlı hale gelecektir.”

 

ORDU LOJİSTİK MERKEZ OLUYOR

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayı Eyüp Elmas, seçim sloganını da açıklayarak, “Biz Ordu’yu 2023 yılında Ordu’yu Karadeniz’in Bursa’sı yapacağız. Bizim güzel birde sloganımız var, “10 yılda Ordu – Bursa” şeklinde. Biz 2023 yılında Ordu’yu Kuzey ülkeleri ve Karadeniz çanağındaki ülkelerin yük trafiğinde Ordu lojistik merkezi üzerinden Dereyolu’yla Ortadoğu’yla buluşturan bir senaryo üzerinde çalıştırıyoruz.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>