15 YAŞINDA 17 AY CEZAEVİNDE KALDI

12 Eylül askeri darbe, sağcısından solcusuna hatta tarafsız kalan kesime kadar birçok kişinin üzerinde derin izler bıraktı. O kişilerden biri de sol sosyalist gruptan olan Vedat Şensoy. Şensoy daha 15 yaşındayken 17 ay gözaltında kaldığını söyledi.

12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden tam 33 yıl geçti. Yakın tarihe damga vuran o yıllar belirli gerekçeler gösterilerek pek çok kişiye zindan edilmiş, birçok kişi o günlerde türlü işkencelere maruz kalmıştı. Aradan belki 33 yıl geçti ancak o yıllarda belli bir yaşta olanlar aradan geçen zamana rağmen o günleri dün gibi hatırlıyor. O dönemde türlü işkencelere maruz kalan darbe mağdurlarından sol sosyalist gruptan olan Vedat Şensoy, o günleri anlattı.

12 Eylül askeri darbe, sağcısından solcusuna hatta tarafsız kalan kesime kadar birçok kişinin üzerinde derin izler bıraktı.

O günlerin üzerinden tam 33 yıl geçti ancak aradan geçen onca yıl yaşanan yaranın izlerini sarmaya yetmedi.

O dönemde türlü işkencelere maruz kalanlar ise insanın kanını donduracak ifadelerle o günleri anlattı.

12 Eylül 1980 darbesi mağdurlarından sol sosyalist gruptan olan Vedat Şensoy, bomba süsü verilmiş pankart asmak suçundan gözaltına alındığı 17 aylık tutukluluk sürecini anlattı.

Şensoy, henüz 15 yaşında okulda ders yaparken gözaltına alındığını söyleyerek, “ilgimiz, alakamız olmayan bir eylemden dolayı, onun yanında çok farklı gerekçelerle, (işte okullarda boykot yaptığımız, yasal fındık mitinglerine katıldığımız gerekçesiyle. Devletin ifadesiyle Devrimci-Yol Örgütüne üye olmak, sempati duymak gerekçesiyle ifademiz alındı. İfade koşulları siz ne kadar inkâr ederseniz edin, falaka, kaba dayak. Çok ağır işkenceler gördüğümü söyleyemem. Falaka, kaba dayak ve psikolojik işkence şeklinde gördüm. Çocuk psikolojisiyle daha iyi anlayabilirsiniz. En sonunda bir şeyler yazılıp, çiziliyor ve size imzalatılıyor.”

Bir darbe mağduru olan Şensoy, yakın tarihte mısır’da demokratik rejime yapılan kanlı darbeyi de değerlendirdi. Şensoy, memnuniyetsizlikler darbe ile giderilmez diyerek, demokrasi aşığı olan herkesi Mursi’nin yanında olmaya davet ederek, “Mısır’daki darbeye amasız, fakatsız, şusuz, busuz demeye gerek yok. Mısır’daki darbe darbedir. Yani, ‘Mursi şunu yaptı, Mursi anayasayı değiştirecekti, farklı grupların haklarını, özgürlüklerini yok sayacaktı’ gibi gerekçelerle ‘Mursi karşıtlarının alanlara çıkmak zorunda kaldı. Dolayısıyla asker darbe yapmak zorunda kaldı’ bu böyle değerlendirilemez. Mısır’daki seçimlere halkın yüzde 50’si katılmış. Katılmışsa katılmış. Mursi seçime gelenlerin yüzde 50’sinin oyunu almış. Yüzde 65’i temsil etmiyormuş. Böyle bir şey yok. Orda bir demokratik seçim yaşanmış, oradaki insanlar Mısırlılar, tercihlerini Mursi’den yana kullanılmıştır. Oradaki memnuniyetsizlik darbeyle giderilemez. Böyle bir durum asla söz konusu değildir. Fakatsız, amasız orada ‘ben özgürlükçüyüm, eşitlikçiyim, ben demokrasi yanlısıyım’ diyen herkes Mursi’nin yanında yer almalıdır.”

“Bir ülkenin geleceği 33 yıl önce karartıldı” diyen Şensoy, “bir ülkenin geleceği karartıldı. Hani Atatürk’ün ifadesiyle geleceğin, önümüzdeki yıllardaki siyaset adamları, öğretim üyeleri, öğretmenleri, doktorları, mühendisleri katledildi. Bazıları idam edilerek, katledilerek, birçoğu sürgüne yollanarak, birçoğu uzun ceza süreciyle cezaevinde tutularak hayatları karartıldı. Yani topluma duyarsız olmak zorunda kaldılar. Ki bu yaşanan travma az buz bir travma değil. Bu ülke bütün olarak travma yaşadı. Dolayısıyla bu acıların bir daha yaşanmaması için inadına özgürlük, inadına demokrasi, inadına sandık.” dedi.

orducu.com

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>