30 YILLIK RÜYA 29 EKİM’DE AÇILIYOR

Ünye’nin 30 yıllık rüyasıÇevre Yolu, bitme aşamasına geldi. Karadeniz Sahil Yolu’nun son ayağı olarak gösterilen ve ilçeyi trafik karmaşıklığından kurtaracak olan 13.5 km uzunluğundaki çevre yolu, kurban bayramı yada en geç 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ulaşıma açılacak.

Yapımına 2007 yılında başlanan Ünye Çevre Yolu’nda işler yolunda gidiyor. Çalışmaların aralıksız devam ettiği 13,5 km uzunluğuda ki yolun %90’lık kısmı tamamlanmış durumda. 2 ay içinde tamamen ulaşıma açılması planlanan yolun, kurban bayramında ki trafik yoğunluğu da göz önünde bulundurularak bayramda tek şeritten, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında ise tamamen trafiğe açılması planlanıyor.
Batı’da Akçay’dan başlayıp Ünye’nin doğu çıkışı olan Nuriye mahallesinde son bulan 13,5 km uzunluğundaki Çevre Yolu, toplam 5.2 km uzunluğunda 4 tüpten oluşan tünel, bir adet 230 Metre uzunluğunda viyadük, 4 adet köprülü kavşak ve 17 tane dere köprüsünden oluşuyor. Temeli atıldığı 2007 yılında, Kasım 2011’de açılacağı açıklanan Ünye Çevre Yolu, tünellerde oluşan göçük ve viyadüklerde meydana gelen çatlak yüzünden proje yaklaşık 2 yıl gecikmeli olarak tamamlanacak. Açıldığı’nda Ünye şehir içi trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan Çevre Yolu, Karadeniz Sahil Yolu’nu kullanan araç ve sürücülere de önemli oranda zaman kazandıracak.

Bin 900 metre uzunluğundaki Yunus Emre Tüneli’nin sadece bir tüpünün asfaltlanacak olduğu öğrenilirken, asfaltlanan diğer tüplerin ışıklandırma çalışmaları da aralıksız sürüyor. Yolda bir yandan asfaltlama çalışmaları devam ederken, diğer yandan peyzaj ve çevre düzenlemesi yapılıyor. Tamamlandığında yaklaşık 300 milyon liraya mal olması beklenen Ünye Çevre Yolu Projesi’nin hava şartları iyi olması durumunda, Kurban Bayramı’nda tek şeritten, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ise tamamen ulaşıma açılması için yoğun çaba gösteriliyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>