ORDUSPOR’A SAHTE İMZA DAVASI

Kürşat Duymuş’un Avukatı Ersin Hamarat’tan Nedim Türkmen’e cevap geldi. Türkmen’in Kürşat’ın işi kan davasına döndürdüğü şeklindeki açıklamasına cevap veren Avukat Hamarat, “bu iş kan davası değil, hak arama davası.” dedi.
Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Kurulu tarafından Orduspor’a verilen 2 transfer dönemi transfer yasağı gündemi işgal etmeye devam ediyor. Orduspor’un sözleşmesini tek taraflı ve haksız şekilde feshettiği gerekçeyle eski futbolcu Kürşat Duymuş tarafından açılan davada Uyuşmazlık Kurulu futbolcuyu haklı bulmuş ve Orduspor’a 2 transfer dönemi transfer yasağı koymuştu.

Konuyla ilgili dün Kürşat’ın bu işi kan davasına dönüştürdüğünü söyleyen Orduspor Kulüp Başkanı Nedim Türkmen’in açıklamalarına cevap veren Kürşat Duymuş’un avukatı Ersin Hamarat, bunun bir hak arama davası olduğunu söyledi.

Avukat Hamarat, Orduspor’a verilen cezanın haksız olduğu ve yönetmeliklerde yer almadığı şeklindeki iddiaların doğruyu yansıtmadığını belirterek, “sözleşme kulüp veya futbolcu tarafından tek taraflı feshedildiğinde ortaya çıkan ihtilafta Futbol Federasyonu tek yetkili organdır. Tek taraflı fesihte kimin haklı olup olmadığını inceler ve bu konuda bir karar verir. Kulüp sözleşmeyi haksız yere feshetmişse kulübe sportif ceza verir, futbolcu haksız yere feshetmişse futbolcuya ceza verir. İşte bu noktada Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Kurulu’na yaptığımız şikayette kurul, kulübün hiçbir gerekçe göstermeden sözleşmeyi feshettiğine karar verip, kulübe söz konusu cezayı verdi. Futbol federasyonu talimatında böyle bir cezanın yer almadığı söyleniyor. Ama Futbol Federasyonu talimatının 30. maddesinde haksız şekilde sözleşmenin feshedilmesi halinde tazminat ödemesinin yanı sıra, ‘haksız tarafa aşağıda belirtilen sportif cezalar verilir’ der. Yine aynı 5. madde de sözleşmeyi haksız şekilde fesheden kulüp hakkında sportif cezanın uygulanacağı çok açık bir şekilde yer almıştır.”

Başkan Nedim Türkmen’in futbolcunun yaşantısını olumsuz etkilememek nedeniyle sözleşmeyi feshederken bir gerekçe göstermediklerini söylemesine de cevap veren Avukat Hamarat, bu davayı 2011 yılında açtıklarını belirterek, “bu davayı açtığımızda Orduspor, davaya hakem seçmedi. Uyuşmazlık Kurulu’nda davaya taraflar birer hakem seçiyorlar. Üçlü bir heyet oluşuyor ve hakem kurulu karar veriyor. Orduspor’da heyet oluşması için hakem seçmeyince mahkemeye başvurduk. Mahkeme Uyuşmazlık Kurulu’na dedi ki, ‘Orduspor Kulübü hakem seçmedi. Listeden bir hakem seçin’ dedi ve bu şekilde hakem atandı. Ordspor, 2,5 yıl sonra sözleşmeyi neden feshettiğini açıklayan bir beyan gönderdi. Buda Kulüp Müdürüyle görüşmesindeki tehditkâr sözlerinden dolayı feshedildiğini ileri süren iki satır bir yazıydı.”

Kürşat Duymuş’un Orduspor’a karşı açtığı 3 dava olduğunu söyleyen Hamarat, “biricisi benim açtığım haksız fesihten dolayı sportif ceza davası. Bu dava Futbol Federasyonu’nda görülüyor. Birde şampiyonluk primi alacağı vardı. Alacakla ilgili dava var. Birde Kürşat Duymuş’un açtığı ceza davası var. Bu üç davanın birbiriyle alakası yok. Biz 1 sene daha sözleşmemiz vardı. Sözleşme haksız yere, hiçbir gerekçe gösterilmediği için sportif ceza uygulanmasını talep ettik. Bu karar Spor Hukuku tarihinde ilk karardır. Aslında bunun nedeninin hiçbir kulübün böyle bir feshe yanaşmamasıdır. Diğer dava olan şampiyonluk primini istediğimiz davada mahkemenin Orduspor’u haklı bulduğu şeklinde yanlış bir bilgi var. Ordsupor kulübü prim davasıyla ilgili bir makbuz sundu. Kürşat’ın 250 milyar lirayı elden aldığını iddia etti. Kürşat’ta, ‘ben böyle bir para almadım. Zaten o dönem de izinliydim’ diyor. Bizde bu makbuzun sahteliği konusunda bir dava açtık ve mahkeme devam ediyor. Yani öbür iki davada bitmedi. Nedim Türkmen’in dediği gibi hiçbir şekilde bir kan davası güdülmemiştir. sadece yasal haklar kullanılmıştır.” dedi.

Kaynak: Orducu Haber

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>