‘CUPER VE DİYADİN YÜZÜNDEN DÜŞTÜK’

TRT Spor’a konuşan Orduspor Başkanı Nedim Türkmen, “Metin Diyadin ile Cuper’in her istediğini yaptık ama bunun bedelini küme düşerek ödedik” dedi.

Eski futbolcusu Kürşat Duymuş’un sözleşmesini haksız feshettiği gerekçesiyle iki dönem transfer yasağı getirilen Orduspor Kulübü’nün başkanı Nedim Türkmen, TRT Spor’da yayınlanan Gökhan Telkenar ile İşte Goool programına çok özel açıklamalar yaptı. Türkmen, Kürşat’ın konuyu kan davası haline getirdiğini söylerken, “Biz de ‘futbolcu alkol alıyordu, maç satıyordu’ diye şeyler uydurabilirdik ama iftira atmak vicdana sığmaz” dedi.

İşte Nedim Türkmen röportajından önemli satır başları:

- Alkol alıyordu, maç satıyordu demedik

- Kürşat’ın tavrı olayı kan davasına dönüştürdü

- Bu karar Türk futbol tarihinde bir ilk olacak. Bu anlamda Orduspor tarihe geçebilir

- Metin Diyadin ile Hector Cuper’in her istediğini yaptık ama bunun bedelini küme düşerek ödedik

- Kötü niyetli bir başkan futbolcunun kariyerini bitirebilir. O futbolcu Türkiye’de oynayacak takım bulamaz

- Orduspor yerine İstanbul takımı olsaydı, bu kadar çıkar mıydı bilmiyorum

“Şimdi basında yazıldığı gibi 2 yıl değil, 2 transfer dönemi için yasak var yani toplam 1 yıl oluyor. 7 gün içinde bize Tahkim yolu açıktı. Biz de Tahkim Kurulu’na başvurumuzu yaptık. Oradan çıkacak kararı bekleyeceğiz. 5 yıldır Orduspor’da başkanlık görevini yürütüyorum. Şu ana kadar 130 oyuncu gelmiş gitmiş. Bu kadar oyuncunun içinde sadece 2 Türk, 1 yabancı oyuncu, bir de teknik direktör ile tek taraflı fesih olayı yaşamışız. Süper Lig’e çıktığımızda bu oyuncunuz takım kaptanı olmuştu ve son çalıştığı dönemde dedik ki, “Seninle devam etmeyeceğiz, teknik direktör seni takımda düşünmüyor.” Süre verdik, kendisine takım bulmasını istedik ama o bu sürenin sonunda kendine takım bulamadı. Sonra da biz tek taraflı sözleşmeyi fesih ettik. Bununla ilgili mahkemeye açılan bir dava yok. Haksız fesihle ilgili bir tazminat talebi, dava yok. Şampiyonluk primiyle ilgili açtığı davada da bilirkişi raporu aleyhine çıkınca bu başvuruları yaptı. Biz gerekli yerlere başvurularımızı yaptık. Bundan sonra son sözü Tahkim Kurulu söyleyecek.

“Alkol alıyordu, maç satıyordu demedik”

“Futbolcunun sözleşmesini fesih etmek için, o oyuncu alkol alıyordu, yok efendim maç satıyordu, yok düzeni bozuyordu tarzında şeyler bulabilirsiniz, uydurabilirsiniz. İstediğiniz nedeni uydurabilirsiniz veya gerçek nedenler de vardır. Oyuncunun bir sonraki transferini engelleyebilirsiniz. Ancak bunun vicdani sorumluluğu da var. O anlamda burada teknik adam diyor ki “Onu kadroda düşünmüyorum” Veya yönetici olarak bende düzeni bozuyordur diye takımda istemiyorum. Çünkü belli bir yaşa gelmiş oyuncuların geçmişlerine baktığınız zaman çok fazla takım değiştirmiş oluyor. Kadro dışı kalmalar ya da fesihler yaşayabiliyor. Bu tür oyuncularla ilgili gerekçeleri de koyabilirinsiniz ortaya.”

“Kürşat’ın tavrı olayı kan davasına dönüştürdü”

“Değerli futbolcu kardeşimiz Kürşat ile Süper Lig’e beraber çıktık. O da sonrasında zaten Akhisar’a gitti, onunla da Süper Lig’e çıktık. Ondan sonra da teknik direktörle problem yaşadı ve futbolu bıraktı. Biz aldığımızda da zaten Azerbeycan’da oynuyordu. Böyle bir mahkeme ile yaşanan uyuşmazlık sonucunda “Ben sizin haddinizi bildiririm gösteririm” anlamında konuşmuş, olayı kan davasına dönüştürmüştür. Bu karar onaylanırsa emsal olur. Bundan sonra problem çıkaran hiçbir oyuncuyu gönderemezsiniz.”

“Orduspor tarihe geçebilir”

“Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’nun bu kararı Türk futbol tarihinde bir ilktir. Bu anlamda da Orduspor tarihe geçecek. Futbolculara karşı görevlerini yerine getirmeye, onları korumaya çalışan bir başkan olarak böyle bir konu ve dava ile anılmak istemezdim. Tahkim Kurulu’ndan gelecek karara göre durumu değerlendirmek lazım. İleride Kürşat Duymuş ile el sıkışmak isterim. Bunu kan davasına dönüştürmeye gerek yok. Ancak verilen bu kararın doğru olduğuna inanmıyorum. Bu karar emsal olduğunda Bosman kararı gibi bir şey olur. O zaman hiç kimseyi tek taraflı olarak takımdan gönderemezsiniz. Futbolcu TFF Gelir Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na başvurur. Emsal karar olacak önünde. Kulüpler sportif ceza alır. Bu olmaması gereken bir durum.”

“Orduspor yerine İstanbul takımı olsaydı…”

“Eğer Orduspor yerine başka takım olsaydı, herhangi bir İstanbul takımı olsaydı yine çözüm kurulundan böyle bir karar çıkar mıydı? Ya da futbolcu buna cesaret edebilir miydi? Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Zaten İstanbul takımı dediğiniz de çok yakında yaşadığımız olaylar var zaten o olaylara baktığımız zaman sorunun cevabı içinde aslında. Ama olsun Orduspor büyük bir camia. Biz zorluklara alışkınız. Zorluklar sizi olgunlaştırıyor. Moralimizi bozan şeyler olabilir ama dalgalı denizde herkes kaptanlık yapamaz. Dalgasız denizlerde herkes kaptanlık yapıyor zaten.”

“Metin Diyadin ile Hector Cuper’in her istediğini yaptık ama bunun bedelini küme düşerek ödedik”

“Ben teknik direktörlere çok inanan bir insanım. Bunun bedelini de küme düşerek ödedim ayrı bir konu ama. Teknik direktör kimi istiyorsa alıyoruz. Kimi istemiyorsa takımdan gönderiyoruz. Eski hocamız Hector Cuper’e “Bize bir maliyeti yok oyuncu kalsın dedim” ama Hector Cuper, “Hayır adam asık suratla dolaşıyor, diğer oyuncuları olumsuz etkiliyor. Takımda görmek istemiyorum” dedi. Ben de takımdan gönderdim.”

“Ben kulüp başkanıyım. Kulüp başkanı, kulübün ekonomisini, taraftar politikası, kurumsulaşma, şirketleşme bunlarla uğraşması lazım. Sportif işlerin teknik direktörler tarafından yapılması gerekiyor. Bir teknik adam da o dönem Metin Diyadin idi. Metin hoca bizi Süper Lig’e çıkardı. Sonra “şöyle bir kadro istiyorum” dedi. Biz de onun dediklerini yapmaya çalıştık. Cuper geldi sonra, geçen sezonun başında şu oyuncuları istemiyorum, şunları istiyorum dedi. Biz de her istediğini harfiyen yerine getirdik. Olması gereken buydu işine hiç karışmadık. Ama sonuçta bunun bedelini küme düşerek ödedik.”

“Kötü niyetli bir başkan futbolcunun kariyerini bitirebilir”

Futbolcusunu düşünmeyen, onun menfaatleri için hareket etmeyen bir başkan oyuncunun futbol hayatını bitirebilir. Futbol piyasası o kadar geniş değil. Çok iyi oyuncular olduğu gibi, hiç tasvip etmediğimiz oyuncular da var bu camianın içinde. Ben bir oyuncuyu başka takıma gönderiyorum, “nasıl oyuncu?” dediğiniz zaman “yaramaz adam” dersem o futbolcu takım bulamaz. Kötü niyetli olsam Türkiye’de oynayamaz, başka ülkeye gitmek zorunda kalır. Ama bu vicdana sığmaz.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>