KİLO SANDI, 10 KİLO KİST ÇIKTI

Ordu’da yaşayan 40 yaşındaki Ayten Ataç, çok kilo aldım diyerek gittiği hastanede 10 kilo kist ile karşılaştı.

Ataç, son yıllarda sürekli kilo aldı. 10 kilo aldığını gören Ataç, hastaneye gitti, yapılan kontrollerde ultrason ile çekilen görüntü ile karnında kist tesbit edildi. Ameliyat ile alınan kistin 10 kilo olduğu görüldü.

Kilo alıyorum sandım diyen Ataç, “Karnım yavaş yavaş şişiyordu ama ben hep kilo alıyorum zannediyordum. Bu yüzden ciddiye almıyordum. Ama bir haftadır şikayetlerim iyice artınca doktora gitmeye karar verdim. Başvurduğum doktor karnımda çok büyük bir kitle olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bunun üzerine daha önce ameliyat olduğum ve güvendiğim Op. Dr. Mahmut Bekir Gürcan’ a başvurdum. Ameliyatımı sorunsuz geçirdim.”dedi.

Operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Bekir Gürcan; ‘’ Hastaya 6 yıl önce safra kesesi ameliyatı yapmıştık. O zaman operasyon sırasında yaptığımız incelemelerde hastamızda herhangi bir kitle yoktu. Bu da bizlere kitlenin son birkaç yılda oluştuğunu gösteriyor. Kitlenin sol yumurtalıktan köken aldığını düşünüyoruz. Yıllar içerisinde kitle karın içerisinde yavaş yavaş büyümüş. Bunun içinde hasta tarafından çok fazla hissedilmemiş. Hasta kilo aldığını düşünmüş. Ama kitle zaman içerisinde 40x30x20 cm ebatlarına gelmiş. Hasta bana geldiğinde tanısı konmuştu. Ameliyat esnasında kitle için hızlı patolojik inceleme yapıldı. Bu inceleme sonucunda kitlenin iyi huylu olduğuna karar verildi. O yüzden hastanın rahmi ve diğer yumurtalığı alınmadı. Karın içerisinde kitle kalmayacak şekilde çıkarıldı. Hastamızın şuan ki sağlık durumu oldukça iyi olduğu ve ameliyat sonrasında herhangi bir problem yaşanmadığı için kendisini kontrole gelmek üzere taburcu ediyoruz.” dedi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>