BELEDİYE’NİN BORCU 100 MİLYON

Ordu Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclisin gündemi 2012 mali yılı idari faaliyet raporunun görüşülmesi olurken AK Partililerin belediyenin borcunun 100 milyonu aştığı sözlerine Torun, borcun 79 milyon lira olduğunu söyledi.

Ordu Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısını Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu Salonunda gerçekleştirdi. Birçok kararın görüşüldüğü ve çalışmaların değerlendirildiği toplantının ana gündemini ise Ordu Belediyesi’nin 2012 mali yılı idari faaliyet raporunun görüşülmesi oluşturdu.

Faaliyet raporunu önceden inceleyip ilk söz alan isim AK Parti Belediye Meclis Üyesi Recep Azaklı oldu. Grubu adına söz alan Azaklı, kaynakların verimli kullanılmaması konusunda Belediye Başkanı Seyit Torun’u eleştirdi.

Belediyenin borçlarının üst limitlere ulaştığını kaydetti ve teleferik ve Cumartesi pazarı çok katlı otopark projesi dışında belediyenin kredi kullanarak borç yapmadığını söyleyen Azaklı, “Ordu Belediyesi’nin borçları artık üst limite dayanmıştır. Yasaya göre gelirlerinin yüzde 150’si yani 1,5 katı kadar belediye borçlanabiliyor. Bunu biliyoruz. Artık belediyemizin borçları da bu üst limite yaklaşmış ve 100 milyonu aşmış bir borç bütçesiyle karşı karşıyayız.”

Azaklı’nın ardından söz alan bir başka AK Parti Belediye Meclis Üyesi İse Fuat Türkmen oldu. Türkmen de belediyenin savruk harcama yaptığını ve hizmet yapılıyorsa 5-6 yıl gidecek hizmetler yapılması gerektiğini, 6 ayda bir çalışmaların yinelenmemesi gerektiğini ifade etti.

Türkmen ayrıca, yapılan Cumartesi Pazarı çok katlı otoparkının da cazibe merkezi haline gelmediğini oraya yapılan yatırımın da boşuna olduğuna değindi.

Kendisine yapılan eleştirilere cevap veren Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ise, Fuat Türkmen’in asfaltlama çalışmaları kalıcı yapılmıyor yönündeki ifadelerine karşın, kurumların yapacakları imar çalışmaları tamamlanmadan asfalt çalışmalarına kalıcı çözüm bulunamadığını kaydetti.

Torun, belediyenin 100 milyonu aşmış borç iddialarına ise raporlarla karşılık verdi ve borcun 76 milyon olduğunu ifade ederek, “değerli arkadaşlar, 31.03.2013 tarihi itibarıyla 76 milyon 959 bin lira borcumuz var. Bununda 50 milyon lirası yapılandırılmış durumda. Ödemeleri devam ediyor.” dedi…

Çok katlı otopark ile ilgili eleştirilere de yanıt veren Torun, burasının kendilerinin de istediği gibi olmadığını ancak sorunun oraya geçmesini planladıkları Çarşamba pazarını esnafının gerekli taahhütlere uymaması yüzünden kaynaklandığını belirtti.

Sonuç olarak ise, muhalefet partili belediye meclis üyelerinin ret oyuna karşın, 2012 mali yılı idari faaliyet raporu oy çoğunluğu ile kabul edildi.orducu.com

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>