İŞADAMLARINI BAŞBAKAN’A ŞİKAYET EDECEK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ordu Organize Sanayi Bölgesine yapılması planlanan okula karşı çıkan parsel sahiplerine OTSO Başkanı Servet Şahin, böyle gözdağı verdi.

OSB’de ki parsel sahiplerinin sırf muhalefet yapmak için okula karşı olduklarını ifade eden Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, karşı çıkan isimleri birer birer açıklayacağını ve Başbakana bildireceğini söyledi.

OSB’de ki bu parsel sahiplerinin yapılacak olan yeni hizmet binasına da karşı çıktıklarını belirten Başkan Şahin, bu kişilerin gerçek bir Ordulu olamayacağını kaydetti.

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt’ü makamında ziyaret ederek görevlerinde başarılar dileyen Şahin, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İş artık valiliğe kaldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ordu’ya yapılması planlanan ancak OSB’de ki parsel sahipleri tarafından karşı çıkılan 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesinin son durumu için OTSO Başkanı Servet Şahin, “iş artık Valiliğe kaldı” dedi.

Ordu’da organize sanayi bölgesinde 32 derslikli, 12 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Endüstri Meslek Lisesi burada ki sanayicilerin “iptal edilsin” imzasına takıldı. Organize sanayide bulunan 50 sanayiciden 47’si okul yapımını durdurmak için kendi aralarında imza topladı.

OTSO’nun hazırladığı ve TOBB’un hibe desteğiyle Ordu Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılması planlanan 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesi’nin protokol imza töreni Ankara’da gerçekleştirilmişti.

Okula karşı çıkan isimleri tek tek açıklayacağını ifade eden Başkan Şahin, “TOBB, Ordu’nun ihtiyacı olan 32 derslikli bir Endüstri Meslek Lisesi yapıyor. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak olan okulun projesinde atölyeler de var.

Türkiye genelinde TOBB’un yaptığı okul adeti 27′dir ve 28′incisi ise Ordu’da olacak. TOBB tarafından yapılan tüm okullar 24 derslikten oluşuyor ancak Ordu’daki okul 32 derslikli olacak. Başbakan, ‘Her Organize Sanayi Bölgesi, bir tane Endüstri Meslek Lisesi’ne kavuşacak’ diyor. Çünkü bu liselerde okuyan öğrenciler haftanın iki gününü pratik ders için sanayi tesislerine gidiyor. Bu anlamda da bu öğrencilerin pratik ders yapabilecekleri alan sanayi bölgeleridir. 3 bin öğrencimiz var ve bu kadar öğrenciye hitap edecek atölye bulmak mümkün değil. Bu okula karşı çıkmak, Başbakan’a karşı çıkmaktır. Aynı zamanda ara eleman sıkıntısı yaşayan bir Türkiye var. Servet Şahin’i sevmeyebilirsiniz, ama bu bir okul eğitimi. Sanayi olarak büyümek için Endüstri Meslek Lisesi yapmalıyız. Aynı zamanda Ordu halkının insafına bırakıyorum.

”Bu isimleri Başbakana sunacağım

Okul yapımına karşı çıkanları Başbakan Erdoğan’a sunacağının altını çizen Şahin, “İş artık valiliğe kaldı. Parsel sahipler. Onların Ordulu olarak ben okula karşıyım demesi çok uygun bir şey değil. Organize sanayi bölgesinde ki tüm parsel sahipleri ben okula karşıyım diyip imza toplamışlar. Ben onların isimlerini bir bir açıklayacağım. Bu yaşananlardan sonra o insanların ben Orduluyum demesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

TOBB ile protokol yapalı 6 ay oldu. 6 ay içerisinde o okulun yapılması gerekiyordu. Süre bittikten sonra TOBB’un Okulu tekrar Ordu’ya verip vermeyeceği kendi kararına kalır. Veyahut da Ordu Valiliğinin okula ihtiyacı yokmuş der. Valilik okula ihtiyaç duymuyorsa o da kendi bileceği bir iştir. Biz üzerimize düşeni yaptık ve bu yatırımın Ordu’ya gelmesini sağladık.Ben konuyu Başbakanın danışmanı ile görüştüm. Konuyu Ankara’ya taşıyacağım. Başbakan Aralık ayında Ordu’ya geldiğinde de okula karşı çıkan o isimleri Başbakana sunacağım. Okula karşıyım diyen birilerinin Ordu’nun menfaatini düşünmesini bekleyemezsiniz” diye konuştu.

Yeni OTSO binasına da karşılar

OSB’ye okulun yapılmasına karşı çıkanların Migros’un arkasına yapılacak olan yeni OTSO hizmet binasına da karşı çıktıklarını sözlerine ekleyen Şahin, bu kişilerin sadece muhalefet için bu yatırımlara engel olmaya çalıştıklarını dile getirdi.Şahin, “Okula karşı olan aynı kişiler yeni yapılacak olan OTSO hizmet binasına da karşılar. Onlar bize bunu muhalefet yapmak için yapıyorlar. Muhalefet olunurda her şeye de muhalefet olunmaz” dedi.

Paramız olsa OSB’yi biz yaparız

Ordu’ya kurulacak olan ve Eylül ayında arazi sahipleriyle pazarlığı yapılması planlanan yeni organize sanayi bölgesi için arazi sahiplerinin istediği fiyatlara ise Şahin, “35 ile 50 milyon arasında çok fark yok. O araziler o değeri eder zaten. Oradan çevre yolu geçerse bu rakamlar o araziler için çok olmaz. Ordu’da yeni bir OSB’ye ihtiyacımız var. Biz OTSO olarak bunu destekliyoruz. Bizim paramız olsa OSB’yi kendimiz kurarız. Ancak OSB artık mecburi hale geldi” ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>