AKİL ADAMLARI TANIYALIM

Ülkedeki terör sorunun çözümü amacıyla kurulan akıl insanlar, bugün başbakan Erdoğan ile görüştükten sonra resmen göreve başlayacaklar. 7 siyasi bölge için kurulan 9’ar kişilik akıl adamlar listesinde Karadeniz Bölgesi içinde 9 kişilik akıl insanlar belirlendi.

Başkanlığını Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yusuf Şevki Hakyemez’in Başkan Vekilliğini sosyolog Vedat Bilgin, Sekreterliğini Avukat Fatma Benli, üyeliklerini ise Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, TESK Başkanı Bendevi Palandöken Gazeteciler Kürşat Bumin, Oral Çalışlar, Yıldıray Oğur ve Türk müziğinin önemli ismi Orhan Gencebay’ın yapacağı Karadeniz’in akıl insanları kim dersiniz?

İŞTE KARADENİZ BÖLGESİ’NİN AKIL İNSANLARI:

Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez
Çaykara’nın Soğanlı Köyünde doğdu. Çaykara İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimini bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında yüksek lisansını yaptı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında doktorasını yaptı. KTÜ İİBF Dekanı olarak görev yaptı. Halen KTÜ Rektör Yardımcısıdır.

Vedat Bilgin
1954 yılında Bayburt’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bayburt’ta tamamladı. 1974–1980 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yüksek öğretimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Türk Milliyetçiliği, Demokrasi, Sosyal Politika, Türkiye’de bilim, üniversite ve modernleşme sorunu ile ilgili fikri ve bilimsel çalışmalar yapmış, sosyolog ve bilim adamıdır.

Fatma BENLİ
İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Marmara Üniversitesinde Başörtüsü yasağı nedeni ile yarıda bıraktığı Özel hukuk alanındaki yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Kendine ait özel bir hukuk bürosu bulunmaktadır. Özellikle Aile Hukuku, İş Hukuku ve Gayrimenkul davaları üzerine yoğunlaşmaktadır. İş davalarında bilirkişilik yapmaktadır.

Şemsi Bayraktar: TZOB Başkanı
1958 yılında Akyazı’da doğdu. A.Ü. Fen Fakültesi ve Ziraat Fakültesi’nde öğrenim gördü. Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Birliği ve Fiskobirlik’te Denetim Kurulu Üyesi, TZOB Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ile Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP) Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulundu. Halen SGK Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye Kanadı Üyesi ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Çiftçilik, tavukçuluk ve ticaretle uğraşmakta olup evli, üç çocuk babasıdır.

Kürşat Bumin
(d. 1947, Yıldızeli), Yeni Şafak gazetesi yazarı.
DTCF Felsefe Bölümü’nden mezun olan Bumin 1972- 1980 yılları arasında Paris’te siyaset felsefesine ilişkin çalışmalar yaptı ve çeşitli dergilerde makaleleri yayınlandı. 10 yıl Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyeliği görevinde bulundu. Yenişafak gazetesinde yazarlık yapmaktadır.

Oral Çalışlar
(d. 14 Aralık 1946, Tarsus) Türk gazeteci ve yazar. Eski Cumhuriyet ve Radikal gazetesi yazarıdır. 1 Şubat 2013 itibariyle Taraf gazetesinin “Genel Yayın Yönetmeni” olmuştur
14 Aralık 1946′da, Tarsuslu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Tarsus Lisesi’nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde bir yıl okuduktan sonra (1966) İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ne geçti. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nin işgal komitesi başkanı oldu. Aralarında İslam’da Kadın ve Cinsellik, Hz. Ali – Muaviye Çatışması İslamın Doğuşu ve İlk Ayrılıklar ve 12 Mart’tan 12 Eylül’e Mamak olmak üzere yayınlanmış 18 kitabı bulunuyor. Çok sayıda gazetecilik ve araştırma ödülü sahibidir.

Orhan Gencebay
(d. 4 Ağustos, 1944; Samsun, Türkiye) Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür. Arabesk müzik olarak adlandırılan, fakat kendisinin bu terimi “yanlıştır ve eksiktir” gerekçesiyle reddedip Serbest Türk müziği, özgür Türk müziği, serbest çalışmalar ve Gencebay müziği gibi kavramlarla adlandırdığı, 1960′larda yayılan Türk müziği tarzının yaratıcı ve öncülerindendir. Gencebay, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısıdır.

Yıldıray Oğur
(d. 1978, Rize) Türk köşe yazarı ve aktivist.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset bilimi bölümünü okudu. 1999 yılında kurulan Siyasal Ufuk Hareketi içerisinde yer aldı. 2000 yılından bu yana 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlanma tarzına yönelttiği eleştirilerle tanındı. 2003 yılında Cumhuriyet gazetesinin “Genç Subaylar Rahatsız” manşetine tepki olarak kurulan Genç Siviller hareketinin kurucuları arasında yer aldı.[1]

Bir dönem Radikal gazetesi ve Birikim dergisinde yazarlık yapan Oğur, 2007 yılından beri Taraf gazetesindeki Manifestom adlı köşesinde yazmaktadır. Aynı zamanda aynı gazetenin yazı işleri müdürü de olan Yıldıray Oğur, İstanbul Üniversitesi’nde doktora yapmaktadır

Bendevi Palandöken
1949 yılında Malatya’da dünyaya gelen Bendevi Palandöken, 1962 yılında Ankara’nın Cebeci semtinde bakkal olarak başladığı meslek hayatını, halen aynı dükkânda devam ettirmektedir.

1996 yılında Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Palandöken 1999 yılında seçildiği Başkanvekilliği görevinin ardından, 2007 yılında Konfederasyon Genel Başkanlığına seçilmiştir ve hala bu görevi sürdürmektedir. orducu.com

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>