İNCE: İNFAZ KANUNU DEĞİŞECEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Yalova Milletvekili Muharrem İnce, hükümetin genel af yapmayarak İnfaz Kanunu’nda değişiklik yapmaya hazırlandığını iddia etti.

YAPACAKLARI GENEL AF DEĞİL
Muharrem İnce hükümetin genel af yapmayacağını sadece İnfaz Kanunu’nda değişiklik yapacağını da ileri sürerek, “İnfaz Kanunu’nda değişiklik yapacaklar. Milleti böyle kandırıyorlar. Genel af derlerse çünkü serbest kalanlar konuşabilecek. Korkmadan konuşabilecekler bugün tutuklu olanlarda. Ama infaz kanununda değişiklik yaptıklarında serbest bırakılsalar bile korkacaklar tekrar içeri alınabiliriz diye. Bugün bu kadar gazetecinin , generalin tutuklu olduğunu değil tutsak olduklarını, rehine olduklarını söylüyoruz. Genel af olmayacak tabiî ki İnfaz Kanunu’nda değişiklik yapacaklar” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın ‘Eylül’de olayların bedelini öderler’ açıklamasını da eleştiren Muharrem İnce toplumun yeniden gerilmek istendiğini söyledi. Başbakan Erdoğan’a gönderme yapan Muharrem İnce, “Dünkü açıklamalarında diyor ki ‘Eylül’de olaylar olacakmış. Silivri’de yaptınız’ ya ‘bedelini ödersiniz’ diyor. Tehdit ediyor, aslında ‘şu olayları bir yapında göreyim’ diyor. Yani toplumu yeniden germek istiyor. Binlerce insanımız o gün Silivri’ye gitmek istediler otobüslerin önlerini kestirdi. İnsanları yollarda perişan etti. Şimdi diyorsun ki ‘Silivri’de yaptınız ya’ yaptırtmadın insanlara, toplatmadın bir araya. Şimdide diyor ki ‘Eylül’de olaylar olacakmış bedelini ödersiniz’. Bu yapın demektir tahrik etmektir. Kadeş anlaşmasından beri Anadolu toprakları böyle bir yönetici görmedi. Kinden, kamplaşmadan medet uman bir isim bu. Ölülerimizi ayırdı başbakan ölülerimizi. Reyhanlı’da 53 sünni vatandaşımız öldü diyor. Ne zamandır biz ölülerimizi Sünniler, aleviler diye ayırıyoruz. Böyle bir başbakan. Bu başbakandan bu memlekettin kurtulması lazım” ifadelerini kullandı.
GERİ ZEKALI YÖNETİCİLERLE ÇALIŞMAYIN
Hükümetin eğitim politikalarını da eleştiren Muharrem İnce, “Başbakan ‘çocuklarına rapor alanlar geri zekalıdır’ dedi. 60 aylık olanlar genelgeyle 66 aya çıkarmışlardı geçen sene. Şimdi yeni bir yönetmelik yayınladılar 66-67-68 aylıklar veli dilekçesiyle ertelenebilir, 69 ve 72 ay arasında rapor alabilirsin dediler. Geçen sene rapor aldığı zaman geri zekalı raporu almış oluyordu busene rapor almak serbest. Bence asıl geri zekalılık budur, bunu görememektir. Kanunu 60 aylık çıkaracaksın, onu yönetmelikle 66 aya dönüştüreceksin sonra genelgelerle yönetmeliklerle 72 aya kadar çekeceksin. Bunları görememektir, o velilere rapor aldıkları zaman ‘geri zekalı raporu alıyorsun’ diyeceğinize geri zekalı yöneticilerle çalışmayın da memleketin çocuklarının başına bela olmayın” ifadelerine yer verdi.
BAŞBAKAN ORTADOĞU’YU MEZHEP ÜZERİNDEN OKUYOR
Başbakan Erdoğan’ın Ortadoğu politikalarını da eleştiren Muharrem İnce, “Başbakan Ortadoğu’da devletten devlete ilişki kurmuyor. Bir takım grupçuklarla ilişki kuruyor. Bu bir takım grupçuklarla ilişki kurduğu zaman o devlet içindeki diğer grupların düşmanı oluyoruz biz. Bakın Türkiye Somali’ye ne kadar yardım etti. Müthiş yardım etti ama Somali’de bomba patlattılar çocuklarımız öldü bizim. Neden çünkü devletten devlete ilişki kurmuyor. Ortadoğu’yu mezhep üzerinden okuyor başbakan yanlışı burada. Türkiye’nin dış politikası mezhep üzerinden okunmaz” dedi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>