‘ORDU HALKINA MÜTEŞEKKİRİM’

Rusya’nın Maykop kentinden ikinci dereceden engelli Yuriy Burlak, hayalini gerçekleştirerek Ordu’nun Çan Burnu’ndan Soçi’ye kadar Karadeniz’i yüzerek geçti. Kötü hava koşulları ve sürekli fırtınalara rağmen Burlak, 20 gün olarak planladığı maratonunu 17 günde tamamlamayı başardı.

Rusya’nın Sesi radyosuna demeç veren yüzücü, seyahatinin olaylı geçtiğini, fırtınaların koptuğunu, sal üzerinde kendisine eşlik eden doktor Yevgeniy Suprun ile birlikte rotalarından saptıklarını ve iki gün kıyı şeridi boyunca yüzmek zorunda kaldığını anlattı. Salın birkaç kez devrildiğini ve ipin düğümünü çözmeye çalışınca dişini kırdığını belirten Burlak, buna rağmen hedefe varıldığını ve şimdi yorgun kaslar dışında kendisini hiçbir şeyin rahatsız etmediğini kaydetti.

Burlak, demecinde şu ifadelere yer verdi:

“Dostça davranış, sadelik ve misafirperverliği için Türk halkına çok müteşekkiriz! Bizi çok sıcak karşılayan Ordu halkının bunu duymasını istiyorum. Bize ikramlarda bulundular, her konuda yardımcı oldular. Dil sorununa rağmen ve sıkça el işaretleriyle anlaşmak zorunda kaldığımıza rağmen ortak bir dil bulmayı başardık. Bize destek vermek için tamamen farklı insanlar gelmişti, aralarında kent sakinleri de, balıkçılar da, belediye ve liman yetkilileri de vardı. Güvenlik duygusu vardı, kimsenin dokunmayacağını bilerek teknemizi ve eşyalarımızı gönül rahatlığıyla bırakıp gezebiliyorduk. Katılımı ve sıcaklığı için Türk tarafında teşekkür ederiz, beklenmedik ve çok hoştu! Hatta bize bir süre eşlik etmesi için bir gemi ayırdılar. 2011 yılına kadar Türklerle tanışmışlığım olmamıştı, o yıl buna benzer bir yüzme maratonunu gerçekleştirmek için Trabzon’a geldim, ancak belgelerimde sorunlar vardı ve tam hazır oluncaya kadar seyahatimi ertelemek zorunda kaldım. Üstelik bu iki yılı Karadeniz akımlarını öğrenmek için haritalar arasında geçirdim. Zira hazırlıksız insanın doğayla mücadele etmesi neredeyse imkânsız.

Bu yüzme maratonuyla, kas iskelet sistemi hastalıkları ve diğer rahatsızlıkları olan insanlara her şeyin mümkün olduğunu, her şeyin bize, çabalarımıza ve hastalığı, tembelliği, önyargıları yenme isteğimize bağlı olduğunu göstermek istedim. Bunu başarmak için çok uzun bir yol kat ettim, yardımları yabana atmadım ve hayalimi gerçekleştirdim. Bu başarımın, birçok insanı sağlıkları ve dolu bir hayat için mücadeleye ilham kaynağı olmasını umuyorum!”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>