KALDIRIMA FINDIK YASAK

Fındık hasadı dün itibariyle başladı. Alçak kesimlerdeki bahçelerde hasadın başlamasının ardından, her yıl olduğu gibi bu yıl da aynı sıkıntılar gündeme gelirken en büyük sorunlardan biri de fındıkların nerde ve nasıl kurutulacağı.

Her yıl, Fındığını topladıktan sonra harmanda kurutmak isteyen üreticilerin yol kenarlarına, okul bahçelerine, kurum arazilerine, boş arazilere fındık sermesiyle birlikte Fatsa şehir merkezi büyük bir harman görünümüne bürünmesine neden oluyor.

Yol kenarları gibi olur olmaz yerlere serilen çotanaklı fındıklar da hem trafiğin aksamasına, hem çevre hem de görüntü kirliliğine neden oluyor. Fatsa Belediyesi bu yıl da aynı görüntüleri yaşamamak adına onlarca anons yaparak üreticileri uyardı.

Üreticilere bol hasat dilenen anonsta bazı üreticilerin şehir içine fındık serdiğinin görüldüğünü ve şehir içinde fındık seren üreticilere yasal işle yapılacağı ve kesinlikle yasak olduğu yönünde uyarılar yapıldı.

Uygulamanın faydalı olacağını söyleyen vatandaşlar da: “Her yıl aynı sorun yaşanıyor. İnsanlar kafasına göre fındık seriyor. Okulların tatilde olması nedeniyle özellikle okul bahçeleri harman yerine çevriliyor. Her yıl yasak olduğunu bile bile bunu yapanlar var. Hem de sayıca çok fazla. İlk etapta yine uyarıları dikkate alacaklarını sanmıyoruz ama birkaç kişi cezalandırıldıktan sonra herkes bu yasağa uyacaktır. Fatsa şehir içi de harman yerine dönmez” dediler.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>