POLİS, UYARDI

Türkiye’de vatandaşların yaz aylarında tatile çıkmaları, Karadeniz Bölgesi’nde de fındık nedeniyle köylere çekilmeleri nedeniyle şehir merkezlerinde boşalan evlerde ve işyerlerinde hırsızlık olaylarının arttığı, Ünye fındık bölgesi olduğu için fındık toplamaya gidecek olan vatandaşların hırsızlara fırsat vermemek için daha dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

Ünye Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, fındık dönemi öncesinde hırsızlıklara karşı vatandaşları uyardı.

El ilanı dağıtarak ve sözlü olarak yapılan uyarılarda şunlara dikkat çekildi: “Evinizden ayrılırken kapı ve pencerelerinizi kilitleyiniz. Yeni taşındığınız evin kapı anahtarını mutlak suretle değiştirilmesi gerekiyor. Evinizin anahtarını paspas altı, ayakkabı içerisi, elektrik ve su saati panosu içerisi vb yerlere kesinlikle bırakmayınız. Apartman giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz, zile basıldığında gelen kişiyi tanıyorsanız kapı otomatiğine basarak kapıyı açınız aksi halde tanımadığınız kimseye kapıyı açmayınız. Seyyar satıcı, dilenci, falcı, bohçacı, anketçi ve hediye çıkacak gibi şahanelerle evinize girmek isteye her kimseyi içeriye almayınız. Hırsızın ilk önce yatak odasını karıştırdığını düşünerek kıymetli eşyanızı evinizin değişik yerlerine koyunuz, yüklü miktarda ziynet eşyanızı ve dövizinizi banka kasasına koyunuz. Uzun süreli evinizden ayrıldığınızda tatil ve fındık için köye gitme. Posta kutunuzda biriken mektup, fatura ve evrakları komşunuzdan almasını söyleyiniz, komşuluk ilişkilerine önem vererek komşunuzu koruyup kollayım. Komşunuz hakkında tanımadığınız kimselere yeni pazara gitti, köye gitti, tatile gitti v.b. bilgiler vererek hırsızın hedefi haline getirmeyiniz. Size ulaşılabilmesi için komşunuza telefon numaranızı bırakınız. Zemin ve 1. Katlar hırsızların en rahat ulaşabilecekleri yerler olabileceğinden bu gibi yerlere pencere ve balkon kapılarına demir parmaklık taktırın ancak hu parmaklıkları üst katınıza merdiven vazifesi görecek şekilde yaptırmayınız. Apartman giriş kapılarınıza duyarlı sensörlü lamba taktırınız.”

Ünye Kent Haber

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>