BÜŞRA, 2. ŞANS OLDU

Ordu’nun Gülyalı İlçesi’nde ailesiyle birlikte geçirdiği trafik kazasında yaralanan, tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşince babası tarafından organları bağışlanan 11 yaşındaki Tuğba Temüz’den alınan böbrek, 25 yaşındaki Canan Mutu’ya nakledildi. 7 yıldır diyalize giren Canan Mutu, böbrek nakli ile kendisine ikinci bir yaşam şansı verildiğini söyledi.

Ordu’nun Gülyalı İlçesi’nde 6 Temmuz’da meydana gelen ve aynı aileden 4 kişinin öldüğü trafik kazasında yaralanan Tuğba Temüz, kaldığı hastanede önceki gün beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine babası 49 yaşındaki Ahmet Temüz tarafından organları bağışlandı. Tuğba Temüz’den alınan böbreğin, Amasya’da yaşayan ve bekar olan Canan Mutu ile doku uyumu bulunduğu tesbit edildi.

7 yıldır diyalize giren ve böbrek nakli için sıra bekleyen Canan Mutu’ya önceki gün Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan operasyonla böbrek nakledildi. Uygun böbreğin bulunması nedeniyle çok sevinçli olduğunu söyleyen Canan Mutu, “7 yıldır diyalize giriyordum ve çok zorlanıyordum. Uygun böbrek bulunduğunu öğrenince sevindim. Şu an sağlığım iyi. Bana ikinci yaşam şansı verildi. Böbreği bağışlayanlara teşekkür ediyorum. Vefat eden kardeşime de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

‘AMELİYAT BAŞARILI’

Nakil ameliyatını gerçekleştiren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu, ameliyatın başarıyla sonuçlandığını belirterek “Hastamız uzun zamandır nakil sırasında bekliyordu. İyi geçen bir ameliyat neticesinde böbreğin naklini gerçekleştirdik. Bundan sonraki hayatında artık diyalize girmek zorunda kalmayacağı için hayat standardı da artacak” diye konuştu.

Canan Mutu’nun babası 44 yaşındaki Tahsin Mutu da, kızının nakil olmasından dolayı çok sevinçli olduğunu belirterek “Çocuğunun böbreğini bağışlayan babaya Allah sabır versin. Eşi, çocukları vefat etmiş. Çok zor bir durum. Ona çok teşekkür ediyorum. Bu kadar acı içinde bağışlama kararını almış. Ölen küçük kıza da Allah’tan rahmet diliyorum” dedi

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>