2 BİN 100 YIL ÖNCESİ ARAŞTIRILIYOR

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, 2 bin 100 yıllık bir geçmişe sahip Kurul Kalesinin gün yüzüne çıktığında Avrupa ve dünyadan çok fazla turist çekeceğini söyledi.

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, il merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Bayadı köyü sınırları içinde bulunan Kurul Kalesi’nde devam eden kazı çalışmalarını inceledi.

2010 yılında başlayan Kurul Kalesi’ndeki kazılar hızla devam ederken, 2013 yılı kazı çalışmaları 18 Haziran tarihinde 20 kişilik ekipler tarafından başladı. Yürütülen çalışmalar sonucunda Kurul kalesinin M.Ö I. YY’da 6. Mithriadates dönemi kalesi olduğu tespit edilirken, yapılan kazı çalışmalarında tepe adaları, giriş kapısı, dinsel ve kültsel alanlar seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıca büstleri ve birçok ürünler bulundu.

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, kalede gerçekleştirilen kazıları yerinde incelerken, Anadolu’nun her tarafının tarih koktuğunu belirterek, “Geçtiğimiz hafta kazı çalışmaları başladı. Bende ilk defa kurul kalesine geliyorum. Anadolu’nun her tarafı eski medeniyetlerin yaşamış olduğu yerler medeniyet ve tarih kokan yerler. Ordu’da çok güzel iki tane çalışma var. Bir tanesi Fatsa’da bir tanesi burada. Gördüğüm kadarıyla 2 bin 100 yıl geçmişi olan araştırılması gereken bir yer. Bu etraflıca ortaya çıktıktan sonra Ordu’ya turizm yönünden çok katkısı olacaktır. Ben bu çalışmayı yürüten ekibe teşekkür ediyorum. İlimiz adına, ülkemiz ve dünya adına bu medeniyetin ortaya çıkartılması ve bütün medeniyetin merak edenlerin beğenisine sunulması çok önemlidir. Mevcut çıkan haliyle de ben keyif aldım. Burası Avrupa’dan ve Dünya’dan çok turist çekecektir” dedi.

Vali Çiftçi, 10 bin metre kare alanın kamulaştırılması gerektiğini öğrendiğini, proje hazırlandığında kamulaştırma bedeli olan 250 bin TL’nin de hazır olduğunu söyledi.

Vali Çiftçi, şöyle devam etti: “Buraya gelirken Kültür ve Turizm Müdürümüz, 10 Bin metre kare kamulaştırma yapılması gerekeceğini söyledi. 250 bin TL para gerekli dediler. Hemen tamam dedim. Buradan söylüyorum. Projesi geldiği an parası da hazır. Ekonomik katkılarla burası daha hızlı gün yüzüne çıkacaktır.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>