CHP, DAVASINI KAYBETTİ

CHP milletvekilleri Atilla Kart,  Rıza Yalçınkaya ve Süheyl Batum ‘un suç duyurusu üzerine 2011 yılında hakkında Ordu’nun Perşembe Yaylası’na, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılacak 254 evin ihalesi sürecinde rüşvet almak ve vermekten dava açılan, tutuksuz yargılanan Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar beraat etti.

 

Ünye Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar açıklandı ve Belediye Başkanı İzzet Gündoğar’ın beraatına karar verildi.

 

CHP milletvekilleri Atilla Kart, Rıza Yalçınkaya ve Süheyl Batum’un suç duyurusu üzerine geçen yıl haklarında ’rüşvet almak ve vermek’ten Ordu’nun Aybastı İlçesi Belediye Başkanı Belediye Başkanı AK Parti’li İzzet Gündoğar, AK Parti Ordu eski Milletvekili Ayhan Yılmaz, özel şirket yöneticileri Cengiz Özcan, Şemsettin Özcan ve Hakan Alpay dava açıldı.

 

Kart, Yalçınkaya ve geçen Nisan ayında Ankara Başsavcılığı’na Yılmaz ile Gündoğar’ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin rüşvet aldıklarını ileri sürerek şikayetçi oldu.

 

Şikâyet dilekçeleri Ağır Ceza Mahkemesi bulunan Ordu’nun Ünye İlçesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Soruşturma başlatan savcı, Yılmaz, Gündoğar hakkında ’rüşvet almak’tan, özel şirket yöneticileri Cengiz Özcan, Şemsettin Özcan ve Hakan Alpay hakkında ise ’rüşvet vermek’ten 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

 

Başkan Gündoğar, savunmasında alınan parayı bölgede yapılacak yol inşaatı nedeniyle mağdur olan köylülere dağıttıklarını söyleyerek, “İşadamı Hakan Alpay 30 bin TL’yi Ayhan Yılmaz’a verilmek üzere bana teslim etti. Oturduğumuz sırada Ayhan Yılmaz geldi. İşadamı ayrıldıktan sonra parayı köylülere göndermeden önce miktarını anlamak için Ayhan Yılmaz’la birlikte içinde bulunduğu paketten çıkararak saydık.

Ardından parayı zarar gören köylülere dağıtılmak üzere köy muhtarı Kadir Ovalı’ya tutanak karşılığında teslim ettik” dedi.

 

Ünye Ağır Ceza Mahkemesi, Gündoğar’ın suçunun ispatlanamadığı için beraatine karar verildi.

 

Başkan Gündoğar, yaptığı açıklamada, “Namuslu, şerefli insanlara iftira atmaktan kaçınmayan insanlar var. Allah onları bildiği gibi yapsın, ıslah etsin. 30 aylık bu süreçte aile olarak çok sıkıntılar yaşadık. Nereye gittiysem hep iftira kaseti konusu açıldı. Kimseye dargın ve küskün değilim. Ama üç-beş kişiye şahsım adına değil, Aybastı adına hakkımı helal etmiyorum. Günlerce televizyonlarda ‘poşet poşet para yedi’ diyen insanlara hakkımı helal etmiyorum. Ben rüşvet yiyen birisi olsaydım, 40 bin nüfuslu bir ilçede belediye başkan yardımcısıydım. Buranın 5 katı büyük bir ilçeyi bırakıp buraya gelmezdim. Sonunda adalet yerini buldu.” dedi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>