SELİN HAVADAN GÖRÜNÜŞÜ

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, Milletvekili İhsan Şener, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şeref Çakmak ve Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Üniversitesi’nin gelişimini, son yağan şiddetli yağmur ile ODÜ Kampus Alanları’ndaki son durumu ve sel baskını ile hasar gören ilçeler dâhil diğer yerleri helikopter ile havadan incelediler.

18 Haziran günü Ordu’da yaşanan şiddetli yağmur neticesinde, Kabataş, Fatsa, Ünye, Merkez, Aybastı, Gölköy, Gürgentepe, Çatalpınar, Korgan ilçeleri ile pek çok beldelerin sel felaketinden önemli oranda etkilenmesi nedeniyle incelemelerde bulunmak amacıyla Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı’na ait askeri helikopterle Trabzon’dan havalanan heyet, aynı zamanda ORDU Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi ve diğer birimlerini, Ordu’nun ilçelerini ve coğrafi yapısını etüt etme imkânı buldu.

İncelemelere dair değerlendirme yapan Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Bilindiği gibi Üniversitemiz arazisi sınırları dâhilinde alt yapı, menfez ve ıslah çalışmaları başlamadan önce, hemen her yağıştan sonra Ordu Üniversitesi yaşam alanları ve binaları hem pis su atıklarının taşması ile hem de dere yataklarından gelen taşkın sularla büyük ölçüde etkilenmekteydi. Üstelik yağan her yağmur sonrası altyapıdaki arızaların giderilmesindeki zorluklarla birlikte pek çok teçhizat ve malzemede de zarar görmekteydi. Tabii afetlerin yaşandığı her yerde maalesef büyüklüğüne göre can ve mal kayıpları oluşturmaktadır. Özellikle bölgemizin coğrafi yapısı itibariyle her an bu tür sıkıntıların olması kaçılmazdır dolayısıyla bu tür zararların her an yaşanabileceğini göz önünde tutmakla birlikte yaklaşık 1.5 yıldır sürdürdüğümüz menfez, alt yapı ve ıslah çalışmaları sonucunda kampus alanında bulunan ve her an tehlike oluşturan Say ve Çırçıp dere yataklarında bir taşma görülmediğini, alınan ciddi önlemler sonucu yoğun suların tabii yollarından denize ulaştığını inceleme fırsatı bulduk” ifadelerini kullandı. Rektör Prof. Dr. Yarılgaç daha önce DSİ’den talep ettikleri üniversite yerleşke alanı üstünde gölet yapım aşamasını ve gölet yapılacak sahayı da kuşbakışı görme fırsatı bulduklarını, DSİ tarafından yapılması planlanan göletin inşaasından sonra ise özellikle ODÜ yerleşkesinde yağmur suları veya dere taşkınlarına dair tahmin edilemeyen çok büyük afetler hariç hiçbir problem kalmayacağı bilgisini verdi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>