METRE KARE’YE 100 KG YAĞDI

Ordu’da Pazartesi ve Salı günleri etkili olan şiddetli yağış ve selin zararları ortaya çıkmaya başladı. Bir kişinin öldüğü ve birçok ilçede büyük hasara yol açan sel afeti sonrasında Başbakanlıktan Ordu’ya 500 bin lira acil yardım yapıldı.
Ordu Valiliği, yaşanan sel afeti sonrasında meydana gelen zararlarla ilgili bir açıklama yaptı. Valilik tarafından yapılan açıklamada, İl genelinde 17-18 Haziran 2013 günlerinde başlayan ve önümüzdeki günlerde devam edeceği Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğünce bildirilen aşırı yağışlar sonucunda; son iki günde metrekareye Ordu Merkezde 53,4 kg, Ünye İlçesinde 36,6 kg, Fatsa İlçesinde 67,2 kg, Gölköy İlçesinde 103,9 kg, Akkuş İlçesinde 76.4 kg yağış düştüğü belirtildi.

Ayrıca Valilik, yağan aşırı yağışlar sonucunda ilçelerdeki durum hakkında;

“FATSA İLÇESİNDE;
- Aşağıyavaş köyünde İsmail TEPE (70) hayvanlarını dereden geçirdiği sırada suya kapılarak hayatını kaybetmiştir.

KABATAŞ İLÇESİNDE;
- Belediyeye ait su arıtma tesisi zarar görmüş olup, ilçeye Fatsa, Ünye ve Ordu Merkezden su tankerleri ile su verilmektedir.

- İlçe merkezinde Hoşkadem Köprüsü yıkılmıştır.

- İlçe merkezindeki çocuk parkı yıkılmıştır. Parkta 30×150 metre çapında dere yatağı oluşmuştur.

- İlçe merkezinde 3, Alankent Beldesinde 2, Eceli Mahallesinde 8, Belen Mahallesinde 2 ev heyelan riskine karşı geçici olarak boşaltılmıştır.

- Kabataş-Fatsa Yolunun 150 metrelik kısmı hasar gördüğü için ulaşıma kapanmıştır. Ulaşım, Zıngıroğlu mevkiindeki tali yoldan sağlanmaktadır.

- Belediye çay bahçesi duvarı çöktüğünden kullanılamaz duruma gelmiştir.

- İlçe merkezinde elektrik hatlarında meydana gelen zarardan dolayı elektrik kademeli olarak verilmektedir.

- İlçe merkezinde 4 büyük baş hayvan telef olmuştur.

AYBASTI İLÇESİNDE;
- Dere kıyısındaki konkasör tesisi taşkından zarar görmüş, iş makineleri suya kapılmıştır.

- Uzundere yolunda büyük tahribat meydana gelmiştir

GÖLKÖY İLÇESİNDE;
- Alanyurt Beldesinde 11 konut dere taşkınından ve heyelan riskine karşı tahliye edilmiştir.

- Bayıralan Köyünde heyelandan dolayı 1 ev tahliye edilmiştir.

- 17 köy yolu ve 8 belediye yolunda zarar meydana gelmiştir.

- Karahasan Beldesinde elektrik kesilmiştir. İlçe merkezinde kesintiler yaşanmaktadır.

GÜRGENTEPE İLÇESİNDE;
-3 ev heyelan riskine karşı tahliye edilmiştir.

KORGAN İLÇESİNDE;
- Çamlı Beldesinde kapanan 2 mahalle yolunda açma çalışmaları devam etmektedir.

ÇATALPINAR İLÇESİNDE;
- Güneyce Köprüsü, Haşar Köprüsü ve Sayacatürk Zıngıroğlu Köprüsü taşkın nedeni ile hasar görmüş olup, trafik kontrollü olarak sağlanmaktadır.”

Valilik açıklamasında ayrıca, Ordu genelinde 19.06.2013 Çarşamba günü itibariyle; Aybastı ilçesinde 1 köy yolu, Çatalpınar ilçesinde 2 köy içi mahalle yolu, Gölköy ilçesinde 3 köy içi mahalle yolu ve 1 grup yolu, Gürgentepe ilçesinde 2 köy ana yolu ve köy içi mahalle yolu, Korgan ilçesinde 1 köy grup bağlantı yolu ve 2 köy içi mahalle yolu olmak üzere toplam 3 köy yolu ve 9 köy içi mahalle yolu ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Yol açma çalışmalarına, İl Özel İdaresine ait 23 iş makinesi ve araç ile devam edilmektedir. DSİ çalışmalara 2 iş makinesi, Karayolları 13 iş makinesi ile destek vermekte olup, belediyeler iş makineleriyle ve ekipmanlarıyla kendi sahalarında çalışmakta olduğu belirtilen açıklamada son olarak şöyle denildi:

“Diğer taraftan, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü teknik personeli ve İlçe Kaymakamlıklarınca oluşturulan komisyonlarca, hasar tespit çalışmalarına başlanmıştır.

Meydana gelen sel afetiyle ilgili Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca ilimize 500.000 TL (Beşyüzbin) acil yardım ödeneği göndermiştir.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>