27 HAZİRANDA ÖDEME YAPILACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, aralarında fındığında olduğu tarım ürünlerine bu ay içinde 2 milyar lira ödeme yapılacağını söyledi.

Eker, bu ay sonunda üreticiye 2 milyar lira prim ödemesi yapacaklarını açıkladı. Yılbaşından bu yana 2 milyonu aşkın çiftçiye 4,5 milyar lira destek ödediklerini kaydeden Fındık destek ödemelerinin yapılacağı tarihi açıklayan Eker, “27-28 Haziran tarihlerinde de 2 milyar 72 milyon lira daha ödeme yapacağız. Böylece çiftçiye ödediğimiz destek miktarı 6,5 milyar liraya çıkacak.” dedi.

Çiftçiye verdikleri destek miktarlarını sürekli artırdıklarını dile getiren Bakan Eker, şöyle devam etti: “Nakdi hibe destekleri, çiftçi ve hayvan üreticilerinin daha yüksek standartta, verimli ve rekabetçi bir şekilde üretim yapmasını sağlayacak. Pamuk, yağlı tohum, fındık, çay, süt tozu, Ar-Ge, kırsal tarım destekleri kapsamında 2 milyonun üzerinde üreticiye prim ödeyeceğiz. Bu ay sonu çiftçinin cebine 2 milyar 72 milyon lira nakit para girecek. Mayıs ayı sonu itibariyle ödediğimiz prim 4,5 milyar lira olacak. 2 milyar da şimdi ödüyoruz. Yani 6,5 milyar lira çiftçinin cebine hibe para girecek. Nakdi, karşılıksız, cash para. Hibe yani. Yılsonuna kadar bu miktar 9 milyar 100 milyon lira olacak. Geçen yıl ödediğimiz 7,6 milyar ödemiştik. Bu yıl 9 milyarı aşacak. İnşallah nakdi hibe desteklerle, üretimini daha verimli, daha yüksek standartta, daha kaliteli, daha rekabetçi bir şekilde yapmasını sağlayacağız. Burada yüzde itibariyle yani tarımsal destekleme politikamızda en çarpıcı değişiklik, hayvancılıkla ilgili olandı. On yıl önce çiftçiye ödenen miktar 1,8 milyardı. Bunun 83 milyon lirası hayvancılığaydı. Geçen yıl hayvancılığa 2 milyar 200 milyon lira ödedik. Bu yıl sadece 2013 Mayıs itibariyle hayvancılık için ödediğimiz para 1 milyar 750 milyon lira.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>