FINDIK 24 HAZİRAN DA SAYILACAK

İl Fındık Rekolte Tespit Komisyonu, Ordu’da fındığın gelişimi, iklim şartları, Haziran dökümleri ve benzeri faktörlerin göz önüne alınarak rekolte tespit çalışmalarının 24 Haziran 2013 tarihinde başlanmasına karar verdi.

Rekolte çalışmaları ile ilgili olarak parti başkanları ve Ziraat Odası, sadece rekoltenin sorun olmadığını, fındık fiyatı ve FİSKOBİLİK’in düzenlenmesi için de çalışmalar yapılması gerektiğini söylediler.

Osman Güngör: “Çalışmalar tek çatı altında toplansın”

CHP Ordu İl Başkanı Osman Güngör, fındık rekolteleri ile ilgili açıklamalarda ciddiyetle yeni bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğini söyledi. Rekolte ile ilgili açıklamalarda bulunan farklı kurumlar olduğunu belirten CHP İl Başkanı Osman Güngör, “Özel sektörün tekelinde bulunan kurumlar ve kamu rekolte fındıkla ilgili açıklama yaptıklarında manipülasyona neden oluyor. Fındık açıklamaları fındıkla uğraşanların aracı haline geliyor. Bu işin ciddiyet kazanıp devletin bununla ilgili kanun çıkarması gerekiyor. Rekolteyle ilgili belli sınırlamalar yapılması gerekir. Bunu da yaparken bilimsel veriler kullanmalı, üniversiteleri rekolte tahminleri içinde vazgeçilmez kurumlar olarak görmelidir. Masa başında oturan bürokratlarla ve ticaret yapan birtakım dostlarıyla rekolte çalışmaları yapılmamalıdır. Bilimsel kurumlardan ciddi manada faydalanarak rekolte tahminleri ile ilgili bir yeni düzen belirlenmesi gerekir. Bunu neden istiyoruz? Türkiye’de yaklaşık 4 milyon kişi fındıktan ciddi manada faydalanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Cumhuriyet tarihinde de ilk defa fındık bir önceki yıla göre geri düşmektedir, ileri değil. Halkın cebinden çalınmış olan her kilo başındaki liranın, rekolte oyunuyla çalındığını görüyoruz. CHP olarak devletin devletlik yapmasını istiyoruz. Ve bu ticaret odalarıyla, tarım il müdürlükleriyle veya başka birimlerce yapılan rekolte tahminlerinin çok ciddiyet arz etmediğini, birbirinden farklılık gösterdiklerini görüyoruz. Tek kurumda, tek çatı altında devletin belirlediği çatı altında, bütün kurumların da temsilcilerinin olduğu yeni bir yapılanma istiyoruz. Tekrardan reel olarak, bilimsel olarak bunları sağlamanın bir yolu açıklanmalıdır diye düşünüyoruz.” dedi.

Cemal Enginyurt: “FİSKOBİRLİK’e devlet destek olsun”

MHP Ordu İl Başkanı Cemal Enginyurt, rekolte çalışmalarından önce FİSKOBİRLİK’e devletin destek vermesi gerektiğini belirterek “Devlet FİSKOBİRLİK’e 2-3 milyon TL destek olmalı, bu şekilde FİSKOBİRLİK tekrar alana girmeli. Ayrıca alan bazlı destek ödemesi yerine ürün bazlı destek ödemesi yapılması halkımız için daha iyi olacaktır. Fındık fiyatı yine 4-5 lira olursa israfların artmasına neden olur. Fındıkla ilgili Başbakan ve AKP iyice bilgilendirilmeli ve fındık sorunu üreticinin, satıcının, ihracatçının lehine çözülmelidir. Fındığın taban fiyatı 7 liradan aşağı olmamalı ki Ordulunun yüzü gülsün.” diye konuştu.

Uğur Cörüt: “Yöreye göre hareket ediyoruz”

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, rekolte çalışmalarının erken yapıldığı açıklamalarına. “Türkiye genelinde rekolte çalışması yaptığımız için mevsimsel özelliklere göre rekolte çalışmalarının farklı tarihlerde olması normaldir. Tarım İl Müdürlüğü’nde yapılan toplantıda bir karar aldık, Ordu için Tarım İl Müdürlüğü 24 Haziran’da rekolte çalışmasına çıkacak, bizden de ekip alarak başlayacaklar. Biz yöreye göre rekolte çalışması yapmaktayız, Ordu için de aynı tarihlere gelmektedir. Bizim gönderdiğimiz ekip Türkiye genelinde çalışacağı için buradaki çalışmadan ayrı olacak. Diğer illerde de Tarım İl Müdürlükleri erken başladılar. Fındığın mevsimsel özellikleri değiştiği için yöreye göre hareket ediyoruz. Onun için Ziraat Odaları olarak erken başladık” dedi.

“Destek ödemeleri Haziran’da yapılacak”

Alan Bazlı Destek ödemeleri ile ilgili de konuşan Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, fındık üreticilerine hükümet tarafından sağlanan “Alan Bazlı Destek” ödemelerinin Haziran ayı içinde ödeneceğini söyledi. Cörüt, üreticilerin tek seferde destek ödemelerini alacağını kaydederken, bu ödemelerin Ordu ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Hikmet Poyraz: Rekolte fiyatları belirliyor

Emek Partisi İl Başkanı Hikmet Poyraz, rekoltenin fındığın fiyatının belirlenmesinde önemli bir gösterge olduğunu söyleyerek “Bundan rahatsız olunmamalı. Fındık sezonu yaklaştıkça taraflardan açıklamalar gelmeye başladı. Daha önce açıkladığımız gibi fındık fiyatının belirlenmesinin yönteminin maliyet fiyatının üzerine konacak kar ve geçim standardı olduğunu söylemiştik. Bu nedenle rekolte önemli. Rekolteye göre, maliyet hesabı yapılacak. Fındık konusunda açıklama yapan kimi parti ve kurumlar da sorumludur. Asıl sorun fındığın ne kadar olacağı değil, fındık politikasının ne olacağıdır. Yine serbest pazar olacaksa, üreticiyi koruyacak devlet desteği olmayacaksa, FKB’nin piyasaya müdahale etme olanağı yaratılamayacaksa rekoltenin belirleyiciliği olmuyor. Tarım ürünlerinde fiyatı üreten değil, alan belirliyorsa fındık üreticisi perişan olacak demektir. Bugün yaşananlardan, başta 2000 yılında hükümet olan partiler DSP-ANAP-MHP sorumludur. Bugün bu sorumluluğu AKP sürdürüyor. Fındıkta sıkıntının giderilmesi için yapılacak olan birinci iş, 2000 yılında çıkan 4572 sayılı Birlikler Yasası’ndaki devlet desteğini ortadan kaldıran maddesinin değiştirilmesidir. Bu olmadan sorun çözülmez.” dedi. Ordu Hayat Gazetesi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>