İÇME SUYU KİRLİ ÇIKTI

Ordu Halk Sağlığı merkezi, ilçe ve köylerde kullanılan şebeke sularını incelemeye aldı. Şebeke sularının yüzde 50′sinin halk sağlığını tehdit ettiğini ortaya çıkarttı. Kent merkezi hariç olmak üzere ilçe ve köylerdeki şebeke sularından numune alan Halk Sağlığı merkezi yaptığı incelemede şebeke sularının ortalama yüzde 50 oranında kirli ve klorlamanın yetersiz olduğu ve halk sağlığını tehdit ettiğini ortaya çıkarttı.

 

Ordu Vali Yardımcısı Niyazi Erten Başkanlığı’nda toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi il genelinde içme, kullanma şebeke sularının durumu, analiz sonuçları, bakiye klor ölçüm sonuçları, su kirliliğine neden olan faktörler, içme kullanma suyu tesislerinin durumlarını görüştü. Halk Sağlığı Merkezi tarafından yapılan bütün analizlerde ise ortak sonuç şebeke sularının yüzde 50′lik kısmının kirli olmasıydı.

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, su kirliliğinin önlenmesi amacıyla tespit edilen eksiklikleri gidermeyen belediye ve köy muhtarlıkları hakkında da gerekli idari ve yasal işlemler yapılması yönünde karar aldı.

 

Ordu Vali Yardımcısı Niyazi Erten, bu çalışmaların düzenli olarak yapıldığını belirterek, “KÖYDES ödeneklerinden otomatik cihaz alınması için ödenekler ayrıldı. Özel İdare bu cihazları alacak depoların kurulanmasında kullanılacak. Belediyelere ve köy muhtarlarına sorunun çözümü noktasında gerekli tedbirlerin alınması için bilgilendirme çalışması yapıyoruz. Belirli periyotlarda su analizleri tekrarlanacak. Önlem almayan belediye ve köy muhtarları hakkında gerekli işlem yapılacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>